Japonská vláda vyčlenila dalších 802,5 miliardy jenů (5,4 miliardy dolarů) na investice do startupu Rapidus, zaměřeného na výrobu čipů.
To znamená, že celková částka veřejných prostředků přidělených Rapidusu nyní dosahuje maximálně 1,72 bilionu jenů (11,46 miliardy dolarů). Tokio se snaží posílit své domácí kapacity na výrobu polovodičů v reakci na probíhající obchodní válku mezi USA a Čínou, která ohrožuje stabilitu dodavatelských řetězců čipů.
Pro fiskální rok začínající v dubnu obdrží Rapidus až 675,5 miliardy jenů (4,49 miliardy dolarů) od japonských daňových poplatníků na proces výroby křemíkových waferů. Dalších 127 miliard jenů (846 milionů dolarů) bude směřovat na zpracování v závěrečné fázi, což zahrnuje balení a testování čipů.
Rapidus byl založen v listopadu 2022 japonskou vládou a průmyslovými partnery, mezi které patří SoftBank, Sony a NTT, s cílem posílit domácí výrobu čipů. Tehdy bylo oznámeno, že společnost vyvine čipy menší než 2 nanometry pomocí technologie licencované od IBM.
V prosinci 2024 společnost převzala zařízení ASML TWINSCAN NXE:3800E, nástroj pro EUV litografii potřebný k výrobě pokročilých čipů. Ve svém prohlášení tehdy Rapidus uvedl, že dodání tohoto systému představuje „významný milník pro japonský polovodičový průmysl, protože jde o první použití nástroje pro EUV litografii pro masovou výrobu v zemi.“
V roce 2024 japonská vláda přislíbila přibližně 10 bilionů jenů (65 miliard dolarů) na podporu pokročilé výroby čipů, přičemž část těchto prostředků byla určena pro Rapidus. Tento krok vyvolal kontroverze, protože někteří politici kritizovali plán kvůli tomu, že zahrnoval přesměrování prostředků určených na pomoc malým a středním podnikům v rámci úlev spojených s pandemií Covid-19.
Rapidus doufá, že začne vyrábět čipy ve velkém měřítku v roce 2027. Ministři uvedli, že veřejná podpora společnosti bude pravděpodobně omezena v roce 2026.
Zdroj: Data Centre Dynamics
Zdroj: DATACENTER NETWORK NEWS
Zdroj: ICT NETWORK NEWS