Většina řidičů v Praze loni platila za parkování digitálně

[[{“value”:”

Zhruba 70 procent plateb za parkování v metropoli se loni uskutečnilo s využitím mobilních aplikací či webu, zbytek prostřednictvím fyzických parkovacích automatů. Uvedl to Miroslav Popel, mediální zástupce firmy EasyPark, která provozuje jednu z aplikací. Praha podle firmy i tak stále zaostává za městy jako Amsterdam nebo Kodaň.

V metropoli mohou lidé za parkování platit prostřednictvím městské Lítačky, soukromých aplikací EasyPark a Citymove a na webu TSK s pomocí takzvaných virtuálních parkovacích hodin. Podle dat TSK se loni v metropoli uskutečnilo asi 13,4 milionu transakcí za parkování za asi 739,8 milionu korun. Z toho ve fyzických parkovacích automatech lidé platili v necelých čtyřech milionech případů.

V prosinci se podle dat podíl plateb přes mobilní aplikace či web zvýšil až na 75 procent. Celkový počet transakcí se proti roku 2022 loni zvýšil o necelý milion a podíl digitálních plateb o zhruba šest procentních bodů. Tržby za parkování TSK v roce 2022 evidovala ve výši asi 669,6 milionu korun.

„Odhadujeme, že do několika let by se Praha v oblasti digitalizace parkování mohla vyrovnat nejvyspělejším evropským metropolím, jako je Kodaň nebo Amsterdam,“ uvedl ředitel firmy EasyPark pro Česko a Slovensko Patrik Piščák. V Amsterdamu podle něj platí parkování digitálně 92 procent řidičů, v Kodani 95 procent.

Firma EasyPark vstoupila na český trh loni akvizicí největšího českého zprostředkovatele digitálních plateb za parkování, společnosti MPLA. Proti původnímu systému MPLA nabízí EasyPark celoevropské pokrytí, takže s výjimkou Velké Británie může řidič po Evropě využívat jednu a tu samou aplikaci. Trendy do budoucna budou podle společnosti integrace parkovacích aplikací přímo do informačních systémů automobilů či využití dat aplikací pro redukci provozu a dopravních zácp a rozhodování o parkovací politice.

TZ/ČTK

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS“}]] 

​ 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS