Ústavní soud přehodnotil trest za šíření toxikomanie a zdůraznil význam svobody projevu

Ústavní soud České republiky rozhodl ve věci sp. zn. I. ÚS 1933/24, kdy přezkoumal trestní sankce uložené stěžovateli za šíření toxikomanie. Stěžovatel, bývalý šéfredaktor magazínu Legalizace, byl původně odsouzen za propagaci konopí a THC za trestný čin, který podle zákona zahrnuje podněcování k zneužívání návykových látek.

První senát Ústavního soudu, vedený soudcem Tomášem Langáškem, rozhodl, že předchozí rozsudky okresního a krajského soudu nerespektovaly stěžovatelovo právo na svobodu projevu. Bez svobodné diskuze – a to i o otázkách kontroverzních, jako je právě užívání návykových látek – nemůže demokracie efektivně fungovat.

Ústavní soud zdůraznil, že svoboda projevu není absolutní, přímo Listina předpokládá její omezení, a že jakýkoli zásah musí být proporcionální. Soud zároveň uznal, že kriminalizace šíření informací o návykových látkách může být legitimní, zejména pokud chrání veřejné zdraví a mravnost. Nicméně, v konkrétním případě stěžovatele došlo podle soudu k neoprávněnému omezování základních práv.

Stěžovatel vydával magazín zaměřený na pěstování konopí a účinky THC, přičemž některé články podle Obecných soudů propagovaly konopí způsobem, který mohl ve čtenářích vyvolat rozhodnutí užít ho jako návykovou látku. Krajský soud původně odsoudil stěžovatele k peněžitému trestu ve výši 100 000 Kč, avšak Ústavní soud toto rozhodnutí přehodnotil.

Na publikaci těchto článků dopadá stěžovatelovo právo šířit informace, které se i v tomto případě týkají zdraví, a do jisté míry tak přispívají do veřejné debaty. Soud také upozornil na tzv. chilling effect, tedy zamlžování veřejné debaty, pokud by byly i menší kritické názory trestány.

Navíc stěžovatel podal návrh na zrušení § 287 trestního zákoníku, který definuje šíření toxikomanie. Tento návrh soud zamítl jako zjevně neopodstatněný, přičemž zdůraznil, že Ústavní soud nepřezkoumává hranice kriminalizace jednání, ale pouze jejich ústavnost.

Ústavní soud se přihlásil ke své ustálené judikatuře zdůrazňující význam svobody projevu v demokratické společnosti. Bez svobodné diskuze – a to i o otázkách kontroverzních, jako je právě užívání návykových látek – nemůže demokracie efektivně fungovat.

TZ

Zdroj: eGOVERNMENT.NEWS  

​ 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS