Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zveřejnil výsledky kontrolní akce č. 23/27, která se zaměřila na financování českého předsednictví v Radě Evropské unie v roce 2022. Celkové náklady na předsednictví dosáhly 2,033 miliardy Kč, z čehož Úřad vlády (ÚV) a Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) čerpaly společně 913,7 milionu Kč.
Podle NKÚ oba úřady naplánovaly a čerpaly peněžní prostředky na zajištění předsednictví v souladu se stanovenými prioritami, podle schválené struktury výdajů a na základě skutečných a doložených potřeb.
Během kontroly byl zkoumán vzorek 23 veřejných zakázek, přičemž u jednoho z nich došlo k nedodržení zákonných postupů. Podle NKÚ, Úřad vlády porušil zákon o zadávání veřejných zakázek, když na pořízení technického vybavení za cca 39 milionů Kč určeného pro neformální summit na Pražském hradě neprovedl zadávací řízení. Tento případ považuje NKÚ za nasvědčující porušení rozpočtové kázně.
Kromě toho NKÚ zjistil, že ÚV a MZV prováděly úpravy rozpočtu předsednictví na základě reálných potřeb vzniklých během jeho trvání. Dále NKÚ informuje, že pro zajištění přípravy a realizaci celého předsednictví bylo na obou úřadech vytvořeno 97 dočasných systemizovaných míst. Po skončení předsednictví byla tato pracovní místa zrušena.
V rámci své analýzy provedl NKÚ také mezinárodní srovnání výdajů na předsednictví v Radě EU. Česká republika se s rozpočtem drží těsně pod průměrem patnácti posuzovaných zemí EU. Členské státy EU se opakovaně vždy po 13 letech ujímají předsednictví, které trvá šest měsíců. ČR předsedala Radě EU již dvakrát – od 1. července do 31. prosince roku 2022 a v první polovině roku 2009.
Celkově tedy kontrolní akce potvrdila, že financování českého předsednictví v Radě EU bylo řádně řízeno, s výjimkou jednoho případu nedodržení zadávacího řízení.
TZ
Zdroj: eGOVERNMENT.NEWS
Zdroj: B2B NETWORK NEWS