Prognóza od analytické společnosti Omdia uvádí, že globální tržní příjmy z „kritického“ úložiště dat v datových centrech dosáhnou do roku 2028 výše 103 miliard dolarů. Předpokládaný růst je způsoben větším prodejem a vyššími cenami, protože digitální transformace se rozšiřuje v globální ekonomice a podniky hledají rozšířené cloudové úložiště a výpočetní techniku pro správu podnikových úloh.
Z tiskové zprávy není jasné, zda se trh skutečně týká „kritického“ cloudového úložiště ve smyslu Průmyslu 4.0, nebo zda se jedná pouze o přehled trhu s cloudovým úložištěm jako celku a tento termín se používá k vyjádření vyšší vnímané „kritické“ hodnoty cloudových služeb, protože podniky vynakládají více na své úsilí o digitální změnu. Ať tak či onak, poselstvím je, že se blíží prudký nárůst – do té míry, že se roční tržby téměř zdvojnásobí.
Příjmy z úložiště dat v datových centrech, a to v celém edge-cloudovém kontinuu, činily v roce 2023 53 miliard dolarů, což představovalo pokles o 16 procent oproti roku 2022 a bylo by to téměř polovina prognózy Omdia pro rok 2028. Pokles v roce 2023 byl způsoben „ekonomickými problémy“, které si vynutily „snížení výdajů na IT“. Prodejci originálního designu (ODM) zaznamenali v roce 2023 pokles tržeb o více než 30 procent, protože výdaje na vybavení datových center se „dočasně přesunuly od úložišť“, uvedla společnost.
Prodejci OEM, zaměření na tradiční úložiště, zaznamenali menší meziroční pokles tržeb v řádu jednotek procent. „Dodávky cloudových úložišť se potýkaly s omezeními, protože poskytovatelé cloudových služeb vyčlenili značnou část svých rozpočtů na nákup nákladných grafických procesorů,“ protože vlna zájmu o umělou inteligenci zasáhla trh s dodavateli, poznamenala společnost Omdia. Její prognóza, dostupná zde, zahrnuje tržby z externích úložišť z polí i serverových rozšíření.
Ukazuje, že trhu v roce 2030 dominovali prodejci ODM s 32% podílem na objemech tržeb. Z OEM výrobců si americká společnost Dell EMC zajistila významný 20% podíl, Huawei se umístila na třetím místě se sedmi procenty, NetApp na čtvrtém s pěti procenty a Lenovo na pátém se čtyřmi procenty. Nepojmenovaní „ostatní“ držely kolektivně 32 procent trhu.
Ale „trh s úložišti“ (obecně?) je „připraven na oživení“, uvádí se v prohlášení, a to kvůli „pokračující digitální transformaci, rychlému růstu objemu dat, pokroku v oblasti umělé inteligence a naléhavé potřebě modernizace úložišť“. Dále se v něm uvádí: „Vzhledem k tomu, že se průmyslová odvětví stávají stále více závislými na datech, je pravděpodobné, že pokles trhu s úložišti bude krátkodobý. Tyto faktory společně oživí trh s úložišti a zajistí návrat k růstové trajektorii.“
Zdroj: rcrwireless.com
Zdroj: CLOUD & BACKUP NETWORK NEWS
Zdroj: ICT NETWORK NEWS