Telekomunikační operátoři by mohli v příštích 15 letech vydělat desítky miliard dolarů prodejem recyklované mědi ze starších síťových kabelů. Globální telekomunikační skupiny získají v roce 2025 až 720 milionů dolarů pouze z prodeje mědi, podle společnosti TXO, která pomáhá telekomunikačním firmám recyklovat kovy.
Tato čísla byla poprvé uvedena v deníku FT. Citují Ruperta Wooda, ředitele výzkumu ve společnosti Analysys Mason, který uvedl: „I když některé měděné kabely nebude ekonomicky možné získat zpět, potenciální jednorázové finanční zisky na celosvětové úrovni stále dosahují desítek miliard dolarů.“
Měď je klíčovým materiálem pro elektrické sítě, kabeláž a elektrická vozidla. Nicméně, jak snahy o elektrifikaci zvyšují poptávku, její cena v posledních letech prudce vzrostla. Výsledkem je, že S&P Global předpovídá, že cena mědi dosáhne v roce 2025 hodnoty 12 000 dolarů za metrickou tunu. Australský těžební gigant BHP předpovídá 70% nárůst poptávky do roku 2050, což představuje nárůst o jednu metrickou tunu ročně až do roku 2035.
Fraunhoferův institut odhaduje, že dvě třetiny z 550 metrických tun mědi vyrobených od roku 1900 jsou stále v produktivním využití, což nabízí významné příležitosti telekomunikačním společnostem provozujícím rozsáhlé sítě, aby využily poptávku po nových dodavatelských řetězcích mědi.
V září 2024 získala společnost BT 105 milionů liber jako před platbu za prodej přebytečných měděných kabelů ze své staré sítě. BT také uzavřela dohodu s firmou na recyklaci kovů EMR, která bude podporovat těžbu a recyklaci měděných kabelů ze své sítě až do roku 2028.
Kromě toho švédská telekomunikační firma Telia uvedla, že očekává, že v roce 2025 vydělá 2 až 3 miliony eur z prodeje mědi.
V USA telekomunikační gigant AT&T zvýšil úsilí o recyklaci mědi a peníze získané z recyklace použil na reinvestice do svých sítí. Od roku 2021 recykloval více než 32 000 metrických tun.
Nicméně, navzdory příjmům z prodeje mědi, kvůli nákladům spojeným s těžbou a riziku krádeže byly celkové výnosy pro telekomunikační operátory zanedbatelné.
Zdroj: Data Center Dynamics
Zdroj: NETGURU NETWORK NEWS
Zdroj: ICT NETWORK NEWS