Telekom Malaysia zavádí privátní 5G v závodě Petronas na zpracování ropy a zemního plynu

Malajská nadnárodní ropná a plynárenská společnost Petronas otevřela privátní síť 5G ve svém komplexu na zpracování zkapalněného zemního plynu (LNG) v Bintulu na ostrově Borneo v centrální oblasti Sarawak v Malajsii. Nasazení provedl národní mobilní operátor Telekom Malaysia spolu s Digital Nasional Berhad (DNB; National Digital Limited), společností se zvláštním účelem vlastněnou ministerstvem financí, jejímž cílem je podpora rozvoje 5G v zemi.

Lokalita Bintulu, označovaná za jeden z největších závodů na výrobu LNG na jednom místě na světě, je čtvrtým zařízením Petronas v regionu, kde byla zavedena privátní síť 5G; první byla otevřena v jejím terminálu na zpětné zplyňování v Sungai Udang v Malacce v roce 2022. Závod v Bintulu má výrobní kapacitu 29,8 milionu tun ročně. V prohlášení se uvádí, že nová privátní síť 5G zlepší produktivitu a provozní efektivitu v klíčových výrobních procesech.

O využití spektra se nehovoří. Telekom Malaysia uvedla, že bude se společností Petronas spolupracovat na „prozkoumání příležitostí k transformaci energetického průmyslu prostřednictvím potenciálního rozšíření distribuce privátních sítí 5G do nových lokalit za účelem větší integrace a efektivity“. Projekt byl představen na slavnostním ceremoniálu minulý týden, kterého se zúčastnili ministři vlády. V poskytnutých citacích se všichni zmínili o umělé inteligenci a většina také o internetu věcí. Telekom Malaysia hovořila o své vlastní „aspiraci“ stát se do roku 2030 „digitální velmocí“.

Gobind Singh Deo, ministr pro digitalizaci, na slavnostním ceremoniálu uvedl: „5G patří mezi klíčové technologie… v odvětví energetiky. Pomáhá zefektivnit rostoucí složitost provozních činností. Zvýšené využívání inteligentních systémů s podporou 5G, jako je průmyslový internet věcí, drony, robotika, AR/VR a umělá inteligence, zvyšuje provozní efektivitu a bezpečnost. Energetické společnosti na celém světě se předhánějí v modernizaci svého provozu a já [těmto společnostem] tleskám za to, že se ujaly vedení v digitalizaci malajského energetického sektoru.“

Abang Yusuf Abang Pute, senior viceprezident pro aktiva LNG ve společnosti Petronas, uvedl: „Společnost Petronas se staví do čela globálního technologického závodu a zároveň uspokojuje vyvíjející se požadavky energetické krajiny. Integrace 5G s internetem věcí, umělou inteligencí a automatizací zjednoduší pracovní postupy, zvýší produktivitu automatizací sběru dat a zároveň zvýší bezpečnost na všech úrovních.“

Amar Huzaimi Md Deris, generální ředitel skupiny Telekom Malaysia, uvedl: „Toto zavedení privátní sítě 5G je další fází našeho dlouhodobého partnerství se společností Petronas s cílem připravit její podnikání na udržitelnou budoucnost. Očekává se, že podniková síť 5G, která využívá pokročilé technologie, jako je umělá inteligence, přinese optimální provozní efektivitu díky… spolehlivému připojení, monitorování a analytice v reálném čase a vzdálené údržbě. Tato spolupráce dále podpoří digitální inovace a zavádění technologií v průmyslu, což je klíčové pro zajištění odolnosti podnikání v budoucnosti.“

Zdroj: rcrwireless.com

Foto: Petronas

Zdroj: NETGURU NETWORK NEWS 

Zdroj: ICT NETWORK NEWS