Nejnovější insiderské sestavy systému Windows 11 umožňují uživatelům vytvářet a čistě instalovat na čerstvě naformátované oddíly NTFS (výchozí) nebo ReFS. Na tuto novou možnost, upozornil sledující programu Windows Insider PhantomOfEarth.
Příchod ReFS, což je zkratka pro Resilient File System, by měl být přínosný v několika ohledech, protože může odemknout vyšší výkon, zlepšit integritu dat a zvýšit manipulaci s oddíly až na 35 petabajtů. Oproti starému zavedenému NTFS má však některé nevýhody a v současné době jej například nelze použít pro bootovací nebo vyměnitelná média.
Ve výše vloženém tweetu si můžete prohlédnout novou dialogovou možnost dostupnou při čerstvé instalaci systému Windows 11 Build 27823 (Canary). Další obrázek, který sdílel PhantomOfEarth, posiluje pocity, že tento dialog je poněkud předčasný. Ukazuje, jak vyvolat dialogové okno „Formátovat disk s flexibilním úložištěm“ prostřednictvím neviditelného/prázdného tlačítka, které se nachází šikmo na panelu „Nastavení systému Windows 11 > Vybrat umístění pro instalaci systému Windows 11“.
Nejedná se o příklad funkcí ReFS, které se dostávají z profesionálního serveru do spotřebitelské verze systému Windows 11. V říjnu loňského roku jsme si všimli, že k uživatelům Windows 11 míří systém ReFS Block Cloning, který má zvýšit rychlost kopírování souborů. Nyní to vypadá, že by se širší škála pokroků systému ReFS mohla dostat k běžným uživatelům Windows 11.
Shrnutí systému ReFS
Microsoft tvrdí, že jeho nejnovější souborový systém je „navržen tak, aby maximalizoval dostupnost dat, efektivně škáloval velké datové soubory v různých pracovních zátěžích a poskytoval integritu dat s odolností proti poškození“. Kromě odolnosti údajně zlepšuje výkon a škálovatelnost. Pokud jde o škálovatelnost, vidíme, že ReFS podporuje soubory a svazky velké až 35 petabajtů, zatímco NTFS maximálně 256 terabajtů.
Oficiální stránka společnosti Microsoft s přehledem systému ReFS popisuje hlavní výhody tohoto souborového systému a základní technologie. Systém ReFS byl navržen jako náhrada za zastarávající systém NTFS, který byl představen již v roce 1993, a je údajně spolehlivější díky používání kontrolních součtů pro metadata, integraci úložného prostoru, zpracování poškozených dat a proaktivní opravě chyb. Systém ReFS je zajímavý také tím, že využívá prostory úložiště, umisťuje častěji přistupovaná data na rychlejší média a využívá podporu řídkých souborů pro zvýšení efektivity.
Systém ReFS má však v současné době i některé nevýhody. Tabulka sdílená ve výukovém zdroji společnosti Microsoft zdůrazňuje, že systém ReFS nelze použít pro zaváděcí disky a nepodporuje další funkce systému NTFS, které považujeme za samozřejmé, jako je komprese souborového systému, vyměnitelná média nebo diskové kvóty. Microsoft uvádí, že tyto funkce nejsou „v tuto chvíli“ k dispozici, což naznačuje, že na jejich přidání pracuje.
Zdroj: tomshardware.com
Obrázek: PhantomOfEarth
Zdroj: RESELLER CHANNEL NETWORK NEWS
Zdroj: ICT NETWORK NEWS