Snahy o reformu srážek ze mzdy a dávek dlužníků

Organizace pomáhající lidem v těžkých životních situacích se zasazují o úpravu systému srážek ze mzdy a výpočtu dávek u dlužníků. Současný systém podle nich nutí zadlužené osoby pracovat na černo a nemotivuje je k oddlužení. Navrhují proto změnu nezabavitelného minima, individuální přístup k srážkám dle situace dlužníka a zohlednění srážek při posuzování nároku na dávky. Tyto informace poskytli zástupci Iniciativy za rovnost, spravedlnost a lidská práva, která sdružuje 33 organizací a nadací, včetně Charity ČR, Naděje, Diakonie ČCE a Člověk v tísni.

Ve třetím čtvrtletí letošního roku evidovalo 625 600 lidí zhruba 3,55 milionu exekucí. Průměrná vymáhaná částka na dlužníka dosahovala 896 918 korun. V oddlužení se nacházelo 93 400 osob. Nezabavitelná částka se vypočítává ze dvou třetin životního minima a normativních nákladů na bydlení. Pro jednotlivce činí v letošním roce 12 705 korun měsíčně a na vyživovanou osobu 3 176 korun. Na základě těchto částek se určují srážky ze mzdy. Mnoho lidí se proto raději uchyluje k práci na černo.

„Snažíme se prosadit, aby se pro lidi v oddlužení příjem posuzoval až po insolvenční srážce. Člověk bere třeba 30 000 korun čistého, ale to jsou peníze na papíře. Má exekuční srážky či srážky v oddlužení, po nich mu zbude o tisíce korun méně. Pořád se tváříme, že má 30 000. Na dávku nárok nemá. Lidé nevstupují do oddlužení, protože vědí, že by nezaplatili potřeby,“ uvedla Pavla Aschermannová z organizace Rubikon. Změna v posuzování příjmu by podle ní mohla výrazně podpořit zájem o oddlužení. „Můžeme tady vyzkoušet, jak by mohla vypadat reforma srážek ze mzdy, která by měla časem proběhnout a o které se už vedou diskuse,“ dodala Aschermannová.

Diskutuje se například o úpravě nezabavitelného minima. Jeho výše by se mohla odvíjet od výše příjmu. Organizace navrhují také zohlednit velikost bydliště a to, zda dlužník bydlí v nájmu či ve vlastním. „Částka je teď stejná pro všechny. Pro někoho může být vcelku velkorysá. Pro samotného člověka ve větším městě v nájmu ale nestačí. Lidé z měst se stěhují do regionů. Tam se pak zvyšuje nezaměstnanost, je tam větší závislost na dávkách,“ popsala Aschermannová.

Exekutoři a věřitelé často s úpravami srážek a nezabavitelných částek nesouhlasí. V minulosti argumentovali, že změny zvýhodňují dlužníky. Organizace naopak upozorňují, že mnoho lidí se do dluhové pasti dostalo kvůli nespravedlivým pravidlům. Iniciativa tvrdí, že příprava reformy stagnuje.

Jurečka v létě slíbil vytvoření pracovní skupiny, která se bude věnovat exekucím a insolvencím. Tento týden potvrdil, že skupina již zahájila činnost. Dodal, že úpravu systému připravuje ministerstvo spravedlnosti. „Musíme najít nějaké rozumné nastavení nezabavitelného minima. To ale nevyřeší zákon o revizi dávek,“ řekl ministr. Podle něj se úřady práce více zaměří na poradenství a práci s dlužníky.

Zdroj: ČTK

Zdroj: eGOVERNMENT.NEWS  

​ 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS