Seminář Sítě FTTx v roce 2025 a Mistrovství světa v mikrotrubičkování

Seminář Sítě FTTx v roce 2025 a Mistrovství světa v mikrotrubičkování

13. a 14. března 2025 úspěšně proběhl 18. ročník tradičního semináře Sítě FTTx spojený s praktickou soutěžní akcí nazvanou Mistrovství světa v mikrotrubičkování. Akci pořádal PROFiber Networking s.r.o. v rámci aktivit AKADEMIE VLÁKNOVÉ OPTIKY A OPTICKÝCH KOMUNIKACÍ v prostorách Střední školy informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno.

Akce se stala významným setkáním odborníků, techniků z řad investorů a poskytovatelů služeb, montážních a servisních firem z oblasti optických sítí.

Hlavní myšlenky a cíle akce

Seminář se zaměřil na aktuální trendy a výzvy v oblasti metropolitních a přístupových sítí. Letošní motto „Budoucnost je v dohledu“ odráželo zaměření na inovace, automatizaci činností s ohledem na efektivitu a kvalitu v oblasti výstavby a správy optických sítí. Účastníci měli možnost seznámit se s nejnovějšími trendy, technologiemi, praktickými ukázkami a diskutovat s předními odborníky z oboru.

Seminář

Na akci se podílelo 26 partnerů a vystavovatelů, kteří představili své produkty a služby. Semináře se zúčastnilo přes 250 návštěvníků, kteří ocenili vysokou odbornou úroveň přednášek a možnost networkingu.

Motto: Budoucnost je v dohledu

Motto vystihuje trend dnešní doby. Všichni chtějí budovat optické sítě. Výstavba FTTH je pomalá. Potřebujeme zrychlit a zlevnit. Pracovat intenzivně a s odbornou péčí. Chybí technici s požadovanou odborností. Řešením je automatizovat workflow a procesy. Při poskytování kvalitních služeb dle ISO 9001 je nutné monitorovat a garantovat kvalitu. Monitorovat znamená měřit. Ručně měřit jen to, co je nutné, a automaticky provádět monitoring stavu sítě a provozu na síti. Jsme svědky migrace měřicí funkcionality do aktivních prvků. Důraz je kladen na monitoring sítě nebo služby. Na významu nabývá dohled nad infrastrukturou sítě, službami, nad technikou, lidmi, činnostmi…

K tématu dohledu, automatizace měření byla na semináři věnována řada příspěvků.

Mistrovství světa v mikrotrubičkování

Mistrovství světa v mikrotrubičkováníJedním z vrcholů akce bylo vždy zajímavé Mistrovství světa v mikrotrubičkování, které probíhalo na kabelovém polygonu školy. Soutěž montážních skupin v instalaci vláken a zafukování do mikrotrubiček přilákala velkou pozornost. 5 týmů soutěžilo o prestižní ocenění a vítězové byli slavnostně vyhlášeni na závěr prvního dne semináře.

Podrobné výsledky jsou zveřejněny zde.

Partnery této soutěže byly společnosti OFA s.r.o. a MICOS TELCOM s.r.o., kterým tímto děkujeme za jejich podporu a spolupráci.

Zajímavé momenty a přednášející – zaměřeno na dohled

Seminář nabídl bohatý program plný inspirativních přednášek. Mezi hlavní přednášející patřili:

Jan Brouček, ředitel PROFiber Networking, s přednáškou na téma Budoucnost je v dohledu.
Pavel Kosour, PROFiber Networking CZ s.r.o., Dohled nad infrastrukturou sítě, službami, nad technikou, lidmi, činnostmi…
David Tichý, PROFiber Networking CZ s.r.o., Dohled nad kvalitou IP sítě nebo služby pomocí DPI
Juraj Sukop, PROFiber Networking s.r.o., Měření sítí v trochu jiném světle

 

Jak usnadnit výstavbu optiky pro sítě 5G a VHCN?

Mobilní sítě 5G i sítě VHCN (Very High Capacity Networks) pro gigabitovou společnost, ty všechny se neobejdou bez optické infrastruktury. Proto se technická, legislativní a regulační opatření zaměřují na podporu výstavby optických sítí. Ať již dotační, nebo nedotační formou – usnadněním výstavby optiky.

Tomuto tématu byly věnovány přednášky:

Jakub Rejzek, Výbor nezávislého ICT průmyslu, s přednáškou Adaptační zákon GIA – Gigabit Infrastructure Act.
Michal Manhart, Broadband Competence Office ČR, s přednáškou Dohled nad výstavbou sítí v intervenčních oblastech.

 

Připravovaná revize ČSN pro povinnou výstavbu otevřené optické sítě v bytových domech

Adaptační zákon GIA předepisuje povinnou výstavbu otevřené optické sítě v bytových domech. Proto se připravuje revize technické normy ČSN. Tématu byly věnovány 2 přednášky, které lze chápat jako jakési „best practices“

Petr Kolátor ml., OFA s.r.o. s přednáškou Optické rozvody v bytových domech
Petr Kabilka, PLP CZECH REPUBLIC (MICOS) s přednáškou Vnitřní optické rozvody

Kromě výše jmenovaných přednášek bylo možné mezi celkem 8 vystavovateli shlédnout technologické prvky pro vnitřní rozvody FTTH a diskutovat s odborníky a produkt manažery téma revidované ČSN.

Navíc bylo uvedenému tématu účastnického vedení v bytovém domě až po optickou zásuvku přizpůsobeno zapojení optické trasy při Mistrovství světa v mikrotrubičkování. Zafouknutý svazek vláken byl zakončen na obou koncích (v účastnické zásuvce a v distribučním bodě) přivařením pigtailů s konektory, tak jak je to běžné u otevřené optické sítě v budově.

Jako praktická ukázka k tématu vnitřních rozvodů posloužil exponát výukové stěny FTTH, kterou vyvinul a dodává MICOS TELCOM s.r.o. jako pomůcku pro praktické vyučování.

Členové pracovní skupiny, která připravuje revizi ČSN pro vnitřní rozvody, společně se zástupci investorů, montážních firem, zástupců asociací, dodavatelů technologie, České agentury pro standardizaci , BCO Česká republika, využili příležitost exkurze do kabelových dílen školy, kde dále pokračovali v diskusi nad provedením vnitřní instalace FTTH.

Praktické ukázky: pro automatizaci činností výstavby a provozu je důležitý dohled

Kolegové z týmu PROFiber Networking si připravili 3 praktické ukázky, jak efektivně provést kontrolu, diagnostiku a dohlížet kvalitu FTTH nebo kabeláží.

Miloš Padevět, PROFiber Networking CZ s.r.o. Softing – jak efektivněji certifikovat kabelážní systémy
Pavel Kosour, PROFiber Networking CZ s.r.o., Praktická ukázka: Dohled optické sítě RFTM pro PON nebo P2P liniové stavby
Miloš Padevět, PROFiber Networking CZ s.r.o., Praktická ukázka: Co používají investoři pro výstavbu optických sítí – EXFO Exchange, šablony protokolů FastReporter 3

 

Zvyšování rychlostí v přístupové a metropolitní síti – od Gigabitu k Terabitu

Jan Brouček, ředitel PROFiber NetworkingOptické přípojky FTTx s přenosovou kapacitou 1 Gbit/s až 10 Gbit/s jsou běžnou realitou. Stoupá agregovaný provoz v metropolitní síti nad 100 Gbit/s. Nové technologie umožňují elegantně nasadit přenosy 100 – 400 – 800 Gbit/s. Co to v praxi obnáší, tomu se letos věnovalo několik příspěvků:

Zdeněk Samek, Belden, Programovatelné a laditelné transcievery 10/ 100/ 400G
Roman Štemberk, Roman Onderka, PROFIcomms, s.r.o., Dobrodružná cesta dat, aneb od koncáka přes PONy až do DATAcentra
Pavel Kosour, Josef Beran, PROFiber Networking CZ s.r.o., Příprava a přejímky dark fiber pro nasazení 100/ 400/ 800G v DCi
Zbyněk Kocur, Jiří Vodrážka, Ondřej Vondrouš, ČVUT FEL, Fakulta telekomunikační techniky, Nová platforma F-Tester VHCN s podporou rozhraní 1GE, 2.5GE, 10GE

 

Základem kvalitního přenosu dat je kvalitní optická infrastruktura

Přenášet data přes nekvalitní infrastrukturu je drahé a složité. Jak poznat a certifikovat kvalitní infrastrukturu? Tím se zabývalo na semináři několik přednášek.

Pavel Kosour, Josef Beran, PROFiber Networking CZ s.r.o., Příprava a přejímky dark fiber pro nasazení 100/ 400/ 800G v DCi
Radek Kocian, PROFiber Networking CZ s.r.o., Jaké OTDR použít v síti FTTx
Pavel Kosour, PROFiber Networking CZ s.r.o., Praktická ukázka: Dohled optické sítě RFTM pro PON nebo P2P liniové stavby

 

Navíc pro ty, kteří si myslí, že je možné instalovat FTTH přípojky bez měření, slouží jako dobrý příklad a výsledek a hodnocení Mistrovství světa v mikrotrubičkování. Měření FTTH zřízené účastnické přípojky bylo provedeno, a ukázalo, jak naivní je představa, že měření je zbytečné. Investor, který nevyžaduje měření FTTH, se bude následně potýkat s nekvalitou v řádu desítek procent při aktivaci přípojky.

Pro mobilní sítě 5G je důležitý čas a synchronizace

Mobilita 5G terminálů, autonomní vozidla, komunikace machine-to-machine, to jsou všechno aplikace, které vyžadují krátkou rychlost odezvy sítě (low latency networks) a přesnou sychronizaci času.
Tomuto tématu byly věnovány přednášky:

Josef Vojtěch, CESNET, s přednáškou Alternativa ke GNSS časování v síti CESNET v dohledu.
David Pehr, PROFiber Networking, s přednáškou Synchronizace a čas v síti 5G.

 

Kvalita služby, kvalita přípojky k internetu

PROFiber Networking CZ logoOchrana spotřebitele a garance kvalitativních parametrů IP služby nabývají na významu v jednotném digitální trhu EU. Proto i měření rychlostí a diagnostika IP QoS zazněly na semináři v několika příspěvcích.

Josef Beran, Yevhen Lystovshchyk, PROFiber Networking CZ s.r.o., Zkušenosti z měření kvality sítí NGA/VHCN a služeb dle metodiky ČTÚ
Zbyněk Kocur, Jiří Vodrážka, Ondřej Vondrouš, ČVUT FEL, Fakulta telekomunikační techniky, Nová platforma F-Tester VHCN s podporou rozhraní 1GE, 2.5GE, 10GE
David Tichý, PROFiber Networking CZ s.r.o., Dohled nad kvalitou IP sítě nebo služby pomocí DPI

 

Seminář Sítě FTTx v roce 2025 opět potvrdil svou pozici klíčové události v oblasti optických sítí a telekomunikací. Děkujeme všem partnerům, přednášejícím a účastníkům za jejich podporu a těšíme se na další ročník!

Partneři konference

APKT, Výbor Nezávislého ICT průmyslu, OFA Inovace optických sítí, TAKTIS, STŘEDNÍ ŠKOLA INFORMATIKY, POŠTOVNICTVÍ A FINANČNICTVÍ BRNO, Optimize! Softing, EXFO, FITEL, Ma-Fia.cz, 4 NET.TV, OPTOKON KABLE-MEMBER OF OPTOKON GROUP, KTP KABEL TRADE PRAHA, KDP, MTL Cable-řešeni komunikačních sítí, Raycom-Your solution partner, ČVUT – České vysoké učení technické v Praze, PLP MICOS, TP-link, Brother, PROFICOMMS, TELEFON, B Broadband Competence Office Česka republika, Fast Communication, ZADOSTI.CZ.

Sestřih videa z akce můžete shlédnout zde: