První podmořský internetový kabel do Antarktidy navržen

Nadace National Science Foundation (NSF) americké vlády zkoumá možnost vybudování kabelu, který by spojil největší výzkumné zařízení amerického antarktického programu, stanici McMurdo, s Novým Zélandem nebo Austrálií.

„Hlavním cílem instalace je poskytnout pokročilé vysokorychlostní telekomunikační služby s nízkou latencí pro stanici McMurdo. Kabel však bude obsahovat další bodové senzory a/nebo distribuovanou senzorovou infrastrukturu, což poprvé umožní nesčetné výzkumy napříč širokou škálou vědeckých disciplín,“ dodala nadace.

NSF již provedla studie proveditelnosti, které potvrdily, že vybudování kabelu do Antarktidy je možné. V prosinci 2024 NSF zveřejnila výzvu k poskytnutí informací, které by mohly projekt posunout kupředu. Zatím však nebyly zveřejněny žádné časové plány, kdy by mohl být kabel uveden do provozu.

Trasa z Nového Zélandu se zdá být preferovanou možností, protože je o 1 500 km kratší než australská varianta, což by snížilo náklady na výstavbu. Studie proveditelnosti také zjistila, že trasa přes Nový Zéland pokrývá více oblastí vědeckého zájmu, jak naznačují vstupy od vědeckých výzkumníků.

Vědci věří, že riziko „ledového oděru“ – tedy pohybujících se ledovců, které by mohly kabel poškodit – je na této trase relativně nízké.

„NSF hledá informace od veřejnosti, aby mohla dále rozvíjet projekt antarktického SMART kabelu,“ uvádí výzva k poskytnutí informací.

Dále pokračuje: „NSF žádá informace týkající se podmořské trasy kabelu, která minimalizuje riziko pro kabel a maximalizuje vědecký výzkumný potenciál, rozsah možných vědeckých senzorů, které by měly být zahrnuty, stejně jako jejich geografické rozmístění, umístění napájených odbočných jednotek kabelu pro budoucí rozšíření senzorových kabelů nebo bodových senzorových polí ve stylu podmořských observatoří, koncepty pro začlenění stávajících nebo slibných technik distribuovaného optického vlákna a návrhy cest, jak podpořit potřebnou technologii pro vývoj takového kabelového systému.“

Zdroj: datacenterdynamics

Zdroj: DATACENTER NETWORK NEWS 

Zdroj: ICT NETWORK NEWS