V Bruselu se konalo zasedání Rady EU pro životní prostředí. Nelegální přeshraniční přeprava odpadů, cirkulární ekonomika, enviromentální rozměr Dohody o čistém průmyslu a globální politiky v oblasti životního prostředí – to byla hlavní témata pro Českou republiku, která se na zasedání projednávala.
Téma, na které na Radě ENVI upozornil ministr životního prostředí Petr Hladík, se týkalo přeshraniční přepravy odpadů a toho, jak tuto problematiku efektivněji řešit. S rostoucím počtem případů nelegální přepravy odpadů, které mohou ohrozit životní prostředí a porušují legislativní závazky, se potýká nejen Česká republika, ale celá řada evropských států.
„V posledních měsících jsme se v České republice aktivně zabývali několika případy nelegální přepravy odpadů z Německa a Itálie. Tento závažný problém vyžaduje řešení na evropské úrovni. Je potřeba zefektivnit společnou komunikaci a sdělování informací mezi příslušnými orgány, abychom do budoucna mohli některým případům včas zabránit. Jsem proto rád, že naši iniciativu podpořila nejen Francie, ale i Chorvatsko, Maďarsko, Slovensko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko nebo Rumunsko,“ říká ministr Hladík a pokračuje: „Zkušenosti s řešením těchto případů ukazují, že příslušné vnitrostátní orgány často nemají všechny potřebné informace, zejména o sankcích uložených společnostem, které jsou zodpovědné za nezákonné přepravy odpadů. To ztěžuje prevenci a vede k finanční zátěži a administrativním komplikacím. Žádáme proto, aby se informace o uložených pokutách mezi členskými státy sdílely a aby členské státy, které zachytily nelegální přepravu odpadů, byly automaticky informovány o tom, jak se daný případ vyřešil. Zároveň považujeme za zásadní, aby se na národní úrovni určil vždy jeden orgán, který bude fungovat jako kontaktní místo. To může i zkrátit čas nutný pro vrácení nelegálně dovezených odpadů.“
ČR ostatním členským státům předložila dokument, který upozorňuje na vzrůstající problém ilegální přepravy odpadů, a apeluje, aby Evropská komise při přípravě a následném provozu systému pro elektronickou výměnu dat (EDI), který zřídilo nové nařízení o přepravě odpadů, zajistila dostatečné úsilí zaměřené na kontrolní mechanismy, sdílení údajů a přístup ke všem relevantním informacím pro příslušné orgány a kontrolní subjekty členských států.
Čistý průmysl, cirkularita a účinnější CBAM – společný plán konkurenceschopnosti
Diskutovaným bodem byl environmentální rozměr Dohody o čistém průmyslu (Clean Industrial Deal). V rámci této Dohody je pro ČR zásadní oběhové hospodářství nebo zjednodušení administrativy u CBAM, tedy tzv. uhlíkového cla.
Prioritou ČR je pak v tomto kontextu oběhové hospodářství. Hlavními výzvami v oblasti cirkulární ekonomiky je omezení skládkování, posílení infrastruktury pro materiálové a energetické využití odpadů, vytvoření adekvátních podmínek pro lepší uplatnění recyklátů v nových výrobcích či posílení systémů rozšířené odpovědnosti výrobců (tzv. EPR systémů) pro další skupiny výrobků.
„Přechod na oběhové hospodářství je naprosto zásadní a musíme ho co nejvíce podporovat. Zajistí vyšší míru využití druhotných surovin, podpoří inovativní recyklační technologie a zlepší naši surovinovou bezpečnost. Je potřeba zapojit výrobce prostřednictvím rozšířené odpovědnosti, aby bylo zajištěno řádné nakládání s výrobky s ukončenou životností a aby se zabránilo produkci nerecyklovatelného odpadu. Problémem v této souvislosti jsou také subjekty ze zemí mimo EU, proto aktivně upozorňujeme na negativní důsledky činnosti některých online platforem, které nedodržují povinnosti v rámci rozšířené odpovědnosti výrobců,“ říká ministr Hladík.
EU v současné době také projednává změnu nařízení CBAM (Mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích), která cílí na snížení byrokratické zátěže subjektů i kompetentních orgánů a zjednodušení procesů v této oblasti. Nejpodstatnější změnou je navržená výjimka pro malé dovozce. ČR podporuje snižování administrativní zátěže v rámci CBAM a plně sdílí cíl EU zajistit konkurenceschopný a dekarbonizovaný průmysl při současném omezení rizika úniku uhlíku. „V rámci CBAM je dále třeba posílit ochranu exportu a vyhodnotit jeho fungování, aby nedocházelo k obcházení pravidel,“ vysvětluje ministr Hladík.
I nadále usilujeme o vznik Mezinárodní úmluvy o plastech
Znečištění je obecně nepopiratelnou součástí planetární krize a plastové znečištění je jeho nejviditelnějším aspektem. ČR velmi podporuje vznik mezinárodní smlouvy o znečištění plasty, u které prozatím nedošlo k potřebné shodě. Kromě eliminace již existujícího znečištění je na mezinárodní úrovni nutné nastavit právně závazné parametry výroby a spotřeby plastů a plastových výrobků tak, aby již nedocházelo k dalším únikům plastů, plastových odpadů a chemických látek obsažených v plastech do životního prostředí.
TZ
Zdroj: eGOVERNMENT.NEWS
Zdroj: B2B NETWORK NEWS