Search
Close this search box.

Praha bude mít plovoucí heliport pro vrtulníky záchranářů

Radní hl. m. Prahy schválili investiční akci, která odstartuje očekávanou realizaci plovoucího heliportu. Pokud vše půjde podle plánu, helideck by měl záchranářům sloužit už příští rok. Unikátní heliport bude umístěn u pravého břehu Vltavy u Rašínova nábřeží nedaleko Vyšehradského tunelu. Celkové náklady na výstavbu budou přibližně 52 milionů korun.

„Pacienty odsud budou záchranáři převážet do Všeobecné fakultní nemocnice, do Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí nebo k Apolináři. Žádná z těchto nemocnic totiž nemá vhodnou přistávací plochu. Ve většině případů, kdy zasahuje letecká záchranná služba, je každý okamžik klíčový – počítají se doslova minuty a vteřiny, které mohou znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. Proto jsem nesmírně ráda, že jsme konečně na startu realizace heliportu a Pražané budou mít ještě rychlejší a efektivnější pomoc, když ji budou nejvíce potřebovat,“ říká Alexandra Udženija, náměstkyně primátora pro oblast zdravotnictví.

Jedná se o velmi atypický a v celé republice unikátní projekt, který podléhá specifickým parametrům a pravidlům. Pro stabilitní užití helidecku, jehož betonové plováky budou mít rozměry 20 x 20 metrů, se uvažuje s maximální hmotností vrtulníku 9 tun. Zároveň zde musí být dodrženy veškeré požadavky leteckých předpisů Ministerstva dopravy České republiky a Úřadu pro civilní letectví.

Budoucím správcem helidecku bude Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. „VFN nemá ve svém areálu heliport, a prozatím ani prostor, kde by mohl vzniknout. Vrtulníky, které převážejí pacienty do nemocnice, proto přistávají v Zítkových sadech u Palackého náměstí. Tam se ale občas konají trhy či jiné akce, plně proto podporujeme vznik tohoto heliportu v Podskalí,“ uvádí David Feltl, ředitel VFN Praha s tím, že sanitka s pacientem by dojela od heliportu do nemocnice asi za tři minuty.

Přistávací prostor v Zítkových sadech je dlouhodobým provizoriem. Nejen že jsou v těsné blízkosti u výstupu z metra, ale jsou také velmi využívaným parkem. Pro záchranáře, kteří bojují o čas, je velmi komplikované čekat na vyklizení veřejného prostranství, aby mohl vrtulník vůbec přistát.

Petr Kolouch, ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy, k tomu dodává: „Vítáme toto řešení, které efektivně přispěje k hladkému předávání pacientů z vrtulníku do sanitního vozu i ke zvýšení bezpečnosti pacientů, veřejnosti i samotných posádek. Speciálně vyčleněný záchranářský heliport na břehu Vltavy je příhodnější než stávající místo v Zítkových sadech a zrychlí transport pacientů, kteří jsou často ve velmi vážném stavu, hned do několika klíčových pražských zdravotnických zařízení.“

TZ

Foto: Týdeník policie

Zdroj: eGOVERNMENT.NEWS  

​ 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS