Poslanci Poslanecké sněmovny schválili ve třetím čtení novelu zákona o ochraně ovzduší, která má představovat další krok k ochraně přírody vedle nedávných změn v oblasti ochrany vody a půdy. Novela zákona přináší rozšíření povinného kontinuálního měření emisí na nové zdroje a zavádí elektronické hlášení výsledků do centrálního systému, čímž umožní okamžitý přístup k datům.
Jedním z klíčových opatření je zavedení odpovědnosti stavebních firem za minimalizaci prašnosti na staveništích a při demolicích. Dalšími změnami jsou zavedení minimálních vzdáleností mezi obytnou zástavbou a zdroji znečištění, což má snížit negativní dopady prašnosti a zápachu. Novela rovněž zvýší poplatky za znečišťování ovzduší a umožní zavádění nízkoemisních zón s pružnějšími pravidly pro obce.
„Po zlepšení ochrany vody a půdy přicházíme s dalším krokem k větší ochraně přírody, a to s ochranou ovzduší. Chceme nejen čistší ovzduší, ale také větší digitalizaci a menší administrativu. Novela přináší řadu novinek, které vychází z praxe posledních let,“ vysvětluje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Od roku 2026 bude povinnost nepřetržité kontroly technologie nebo opatření ke snižování emisí zasahovat zhruba 7 700 zdrojů, které dosud zjišťovaly úroveň znečišťování pouze jednorázovým měřením emisí. „Díky nepřetržitému sledování provozních parametrů skončí dohady, zda firmy skutečně používají například filtry a další odlučovače celoročně,“ dodává ministr Hladík.
Od 1. ledna 2028 se povinnost kontinuálního měření emisí rozšíří na vybrané zdroje ze sektorů tavení skla a nerostů, petrochemie, výroby vápna či dřevotřísky. Cílem je zkvalitnění monitoringu emisí u emisně významných zdrojů. Výsledky měření budou elektronicky předávány do informačního systému kvality ovzduší ČHMÚ, což zajistí okamžitý přístup k údajům o emisích těchto zdrojů.
Další zásadní změnou je zavedení minimálních vzdáleností obytné zástavby od zdrojů znečištění. „Jsem rád, že se v rámci novely podařilo také prosadit povinnost minimální vzdálenosti obytné zástavby od zdrojů znečištění tak, aby stavební práce neobtěžovaly životy místních obyvatel,“ uvedl ministr Hladík. Vzdálenosti se budou pohybovat obvykle okolo 200 metrů, maximálně až 500 metrů.
Novela rovněž zavádí nové sazby poplatků za znečišťování ovzduší, které budou upravovány každoročně podle inflace. Ministr Hladík dále uvádí: „Zlepšujeme také nastavení nízkoemisních zón, které jsou v legislativě přes deset let, ale nikdo je nepoužíval.“ a „Chceme, aby radnice mohly najít takové řešení, které v konkrétním městě nejlépe pomůže zvýšit kvalitu ovzduší.“
Nová pravidla také umožní radnicím reagovat v případě smogových situací, například dočasně zvýhodnit veřejnou dopravu či regulovat prašné činnosti z průmyslové nebo stavební činnosti. To umožní rychle zavést opatření na ochranu veřejného zdraví v průběhu hodin či dnů od vyhlášení smogové situace ČHMÚ.
TZ
Zdroj: eGOVERNMENT.NEWS
Zdroj: B2B NETWORK NEWS