Použití perovskitu usnadňuje vznik nových pixelů „nano-PeLED“.
Výzkumníci vytvořili pixely, které jsou malé jako virus, tedy přibližně 90 nm. V příspěvku na blogu, který sdílí Zhejiang University, se uvádí, že nové pixely „nano-PeLED“ mohou být umístěny dostatečně blízko sebe, aby vytvořily displeje s ohromujícím rozlišením 127 000 pixelů na palec (PPI). Současná technologie micro-LED se potýká s problémy s účinností při velikosti pixelů pod 10 µm (asi 111x větší než 90 nm), což mohou využít špičkové aplikace AR/VR.
Na tomto pokroku, který je údajně závislý na perovskitu, spolupracovali fyzikové, inženýři a odborníci na fotoniku z výše zmíněné Zhejiang University v Číně a University of Cambridge ve Velké Británii. Tento materiál mohou čtenáři znát spíše díky jeho širokému využití v solárních panelech. V tomto případě je nástrojem pro výrobu nových nano-PeLED.
Výzkumníci z univerzity v Zhejiangu zdůrazňují, že nové mikro a nano-perovskitové LED (mikro/nano-PeLED) by se mohly stát „dokonalou technologií“ při výrobě nejmenších pixelů. Nano-PeLED mají řadu pozitivních aspektů, které by měly podpořit rozšíření této technologie. Tvrdí se například, že výroba těchto nových LED diod je ekonomičtější než výroba LED diod založených na jiných technologiích, perovskitová technologie údajně přináší vyšší účinnost a v záhlaví jsou uvedeny neuvěřitelně malé LED diody, které umožňuje.
„V současné době jsou nejpokročilejší technologií pro zobrazovací aplikace mikro-LED… založené na III-V polovodičích,“ řekl profesor Zhao Baodan z Zhejiang University. Baodan vysvětlil, že tyto mikro-LED jsou populární v nejmodernějších aplikacích rozšířené reality (AR) a virtuální reality (VR). V těchto aplikacích však stále platí, že menší je lepší, a pro špičkové aplikace AR/VR s ultravysokým rozlišením jsou žádoucí pixely menší než 10 mikrometrů. Zde mohou nastoupit nano-PeLED, protože „účinnost mikro-LED rychle klesá“, když velikost pixelů klesne pod tuto hranici.
Výzkumníci také poskytli několik informací o vytváření těchto perovskitových LED v mikrorozměrech. „Běžné fotolitografické postupy nejsou vhodné pro přímé vzorování perovskitových vrstev došlo by k poškození perovskitových materiálů, takže místo toho musíme vzorovat další funkční vrstvy,“ vysvětlil Lian Yaxiao, jeden z autorů článku, který nedávno zveřejnil časopis Nature. Pokud vás tato technologie zajímá a chcete se jí věnovat hlouběji, doporučujeme sledovat tento odkaz.
V neposlední řadě je tu věčná otázka komercializace takto průlomové technologie. Vědci již začali spolupracovat s LinkZill, technologickou společností se sídlem v Chang-čou, která komercializuje technologie tenkovrstvých tranzistorů (TFT), na vytvoření programovatelného obvodu pro řízení nových displejů. Mají také k dispozici prototyp displeje s aktivní maticí micro-PeLED, „který je poháněn základní deskou TFT a je schopen zobrazovat složité obrázky a videoklipy“.
Zdroj: tomshardware.com
Obrázek: Zhejiang University
Zdroj: RESELLER CHANNEL NETWORK NEWS
Zdroj: ICT NETWORK NEWS