Meta zpochybňuje předpisy EU týkající se poplatků za dohled

Technické předpisy EU i nadále představují výzvy pro poskytovatele sociálních médií, i když toto vypadá spíše jako jemné doladění, pokud jde o konkrétní předpisy zahrnuté v nejnovějších požadavcích.

Společnost Meta zahájila výzvu proti novému „poplatku za dohled“, který představitelé EU zavádějí jako prostředek k pokrytí svých nákladů na sledování souladu jednotlivých platforem s nejnovějšími pravidly a předpisy.

Jinými slovy, EU se snaží donutit velké technologické platformy, aby si zaplatily vlastní policii, aby zajistily, že se budou držet nových pravidel v regionu. Což je samo o sobě trochu zvláštní, protože společnosti budou platit za proces, který by také mohl vyústit v jejich vlastní pokuty. Ale tak je to v současnosti strukturováno.

A Meta to v zásadě akceptuje, ale to, z čeho Meta není tak nadšená, je struktura poplatků za tento proces, díky níž bude každé platformě účtováno až 0,05 % jejího ročního celosvětového čistého příjmu na financování tohoto monitorování.

Což podle Meta není v praktické aplikaci spravedlivé.

Jak vysvětlila Meta: „V současné době společnosti, které zaznamenají ztrátu, nemusí platit, i když mají velkou uživatelskou základnu nebo představují větší regulační zátěž, což znamená, že některé společnosti neplatí nic, zatímco jiné platí neúměrnou částku z celkové částky.”

V rámci tohoto systému je hlavní hybnou silou toho, kolik každá společnost platí, jejich obchodní výkon, nikoli velikost publika, což nespravedlivě penalizuje úspěšnější organizace z jiného důvodu, než že mají k dispozici zdroje.

TikTok také zpochybňuje stejnou regulaci a tvrdí, že platformy s nižšími příjmy, včetně X, Snapchat a Pinterest, by mohly uniknout placení úplně, přičemž větší hráči by pak zaplatili účet.

Je to další technická záležitost v rámci širšího regulačního rámce EU, která, jak bylo uvedeno, zavedla širokou škálu změn pro každou z hlavních sociálních aplikací.

Každá platforma již musí podporovat různé parametry specifické pro EU, které mají dopad na všechny uživatele. Vyskakovací okna upozorňující uživatele na shromažďování údajů byla hlavním prvkem orientovaným na spotřebitele, ale platformy také musely přebudovat své interní procesy, aby usnadnily různé výjimky EU a zajistily soulad s vyvíjejícími se pravidly.

EU se mezitím snaží zajistit, aby uživatelům poskytovaly větší ochranu, a to jakýmkoliv způsobem, ačkoli skutečný přínos, pokud jde o využívání, je dalším bodem diskuse.

V každém případě se zdá, že Meta je v právu napadnout toto nové ustanovení. Možná bude nakonec uzavřena nová dohoda, která se bude vztahovat na tento případ.

Zdroj: socialmediatoday.com

 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS