Globální snímek pro rok 2024, který vznikl ve spolupráci s Globálním paktem starostů a primátorů pro klima a energetiku (GCoM), ukazuje, že 611 měst v 75 zemích zveřejnilo prostřednictvím CDP-ICLEI Track 2 508 projektů souvisejících s klimatem v roce 2024, přičemž celkový požadavek na investice činí 86 miliard dolarů.
Podle CDP poptávka po financování opatření v oblasti klimatu ve městech meziročně roste, neboť nahlášené investiční potřeby vzrostly v roce 2024 o 23 %. To však stále představuje jen zlomek z 800 miliard dolarů ročních veřejných investic od národních vlád a rozvojových finančních institucí potřebných do roku 2030, jak bylo zdůrazněno na loňské konferenci U20. Partneři tvrdí, že překlenutí této mezery představuje bezprecedentní příležitost k uvolnění řešení pozitivních pro Zemi a urychlení udržitelné transformace měst.
Zmírňování klimatických změn a přizpůsobování se jim
Navzdory dosaženému pokroku je financování opatření na ochranu klimatu ve městech stále velmi nedostatečné. Přestože se finanční toky na boj proti změně klimatu ve městech mezi lety 2017 a 2022 více než zdvojnásobily, stále zdaleka nedosahují odhadované částky 4,5 bilionu dolarů, která je do roku 2030 každoročně zapotřebí na zmírnění dopadů změny klimatu a přizpůsobení se této změně ve městech.
Vzhledem k tomu, že 86 % nahlášených projektů aktivně hledá financování a 40 % projektů v rozvíjejících se trzích a rozvojových ekonomikách (EMDE) vyžaduje plné financování, je naléhavě zapotřebí cílených investic, které by uvolnily tato zásadní klimatická řešení.
Tři nejvýznamnější odvětví pro investice v roce 2024 jsou:
– Vodní hospodářství – 272 projektů (28 miliard USD)
– Doprava – 397 projektů (19 miliard USD)
– Budovy a energetická účinnost – 508 projektů (12 mld. USD).
Zatímco vyspělé ekonomiky hlásí nejvyšší počet projektů, přičemž Evropa, Severní Amerika a Latinská Amerika vedou v počtu hlášených projektů; města v zemích EMDE představují pouze 27 % celkových hlášených finančních potřeb. Tato nerovnováha zdůrazňuje potřebu větší mezinárodní podpory pro zajištění odolnosti vůči klimatu v nejzranitelnějších městských oblastech.
Rozšiřování financování opatření v oblasti klimatu: klíčová opatření
Města řeší klimatickou krizi, ale je zapotřebí větší podpory, zejména na rozvíjejících se trzích. CDP a partneři chtějí:
– Zvýšit místní financování opatření v oblasti klimatu: do roku 2030 mobilizovat nejméně 800 miliard dolarů ročně ve veřejných investicích, aby se pokryla potřeba financování opatření v oblasti klimatu ve městech ve výši 4,5 bilionu dolarů.
– Zapojení soukromého sektoru: podporovat podmínky příznivé pro investice, spolupracovat s veřejnými finančními institucemi s cílem podpořit financování ve velkém měřítku a zmírnit emise skleníkových plynů a klimatická rizika ve městech.
– Sladění národních a místních strategií: zajistit soulad strategií NDC s místními potřebami dostupného a efektivního financování opatření v oblasti klimatu ve městech.
„Města stojí v čele boje proti změně klimatu, ale bez naléhavých a významných investic bude jejich úsilí brzděno,“ řekla Katie Walshová, vedoucí oddělení financování opatření v oblasti klimatu pro města, státy a regiony CDP a vedoucí oddělení pro Severní Ameriku. „Nárůst nahlášených investičních potřeb o 23 % ukazuje rostoucí rozsah opatření v oblasti klimatu ve městech, nicméně nedostatek finančních prostředků zůstává kritickou překážkou. Čísla z letošního globálního snímku posilují klíčové poselství: města přijímají opatření, ale nemohou to udělat sama.“
Walsh pokračoval: „Abychom dosáhli významného pokroku, musíme místním samosprávám, zejména v rozvojových ekonomikách, poskytnout finanční podporu, kterou potřebují. Je načase zvýšit financování opatření v oblasti klimatu, podpořit silnější spolupráci mezi jednotlivými sektory a přijímat rozhodnutí, která budou mít pozitivní dopad na Zemi a která vybudují odolná města a zajistí udržitelnou budoucnost pro všechny.“
Asma Jhina, hlavní poradkyně – financování městských projektů v oblasti klimatu a inkluzivních opatření, Globální pakt starostů a primátorů pro klima a energetiku (GCoM), dodala: „Nyní, více než kdy jindy, se města po celém světě staví do čela boje s klimatem a pokračují v realizaci kritických projektů městské infrastruktury, aby vybudovala odolné komunity pro nadcházející roky. K realizaci těchto projektů však potřebují přístup k financování a partnerství a aktuální globální snímek CDP zdůrazňuje naléhavou potřebu financování v oblasti klimatu na podporu projektů městské infrastruktury po celém světě.“
Opatření v oblasti klimatu ve městech
Spolehlivé a podrobné údaje o klimatických projektech a investičních potřebách měst jsou klíčové pro úspěch iniciativ, jako je Koalice pro víceúrovňová partnerství s vysokými ambicemi (Champ) pro opatření v oblasti klimatu. Vzhledem k tomu, že více než 75 % projektů (1 929) nahlásila města v zemích, které Champ schválily, mohou údaje CDP-ICLEI Track podpořit národní vlády v lepším pochopení místních potřeb a priorit, sladění jejich investičních strategií v oblasti NDC a informování o jejich úsilí o rozšíření městských opatření v oblasti klimatu.
Vzhledem k tomu, že se města přizpůsobují světu častějších extrémních povětrnostních jevů a usilují o snížení svého dopadu na životní prostředí, bude větší transparentnost zveřejňovaných údajů rozhodující pro uvolnění investic a podporu smysluplných opatření.
Zdroj: smartcitiesworld.net
Zdroj: IOT NETWORK NEWS
Zdroj: ICT NETWORK NEWS