Komise EU předvolala Slovensko před Soudní dvůr kvůli nedostatečnému zpracování městských odpadních vod

Evropská komise rozhodla, že Slovensko bude předvoláno před Soudní dvůr Evropské unie za to, že plně nesplňuje povinnosti týkající se sběru a čištění městských odpadních vod podle Směrnice 91/271/EHS o čištění městských odpadních vod. Tato směrnice má za cíl chránit veřejné zdraví a životní prostředí tím, že vyžaduje sběr a čištění městských odpadních vod před jejich vypouštěním do přírody.

Podle komise není Slovensko schopné zajistit potřebnou infrastrukturu pro sběr a čištění odpadních vod ve všech urbanizovaných oblastech. Nepodařilo se to 25 obcím, přičemž 17 z nich neposkytuje sekundární čištění před vypouštěním odpadních vod. Devět dalších obcí nedostatečně upravuje odpadní vodu z biologického hlediska, konkrétně v odstraňování dusíku a/nebo fosforu. Jedna obec má problémy v obou těchto kategoriích.

Komise uvedla, že v únoru 2017 zaslala Slovensku formální výzvu k nápravě a následující odůvodněný názor v listopadu 2019. Přesto se slovenským úřadům podle komise nepodařilo plně vyřešit stížnosti. „Úsilí slovenských úřadů bylo dosud nedostatečné,“ uvedla komise a proto přistoupila k předvolání před Soudní dvůr EU.

Podle směrnice musí členské státy zajistit, že odtoky z čistíren odpadních vod v obcích s alespoň 2 000 obyvateli splňují minimálně úroveň sekundárního čištění, které zahrnuje odstranění organických látek z odpadních vod, před jejich vypouštěním do životního prostředí. Pokud odpadní voda pochází z citlivé oblasti, musí být aplikováno přísnější čištění než sekundární.

Slovensko, které se k EU připojilo v rámci Přístupové smlouvy, mělo dva termíny pro splnění těchto povinností – 31. prosince 2010 a 31. prosince 2012. Konečný termín pro dosažení souladu s direktivou vypršel 31. prosince 2015.

V současnosti probíhají dvě řízení o nedodržení předpisů proti Slovensku kvůli nesprávné aplikaci Směrnice o čištění městských odpadních vod. Druhé řízení (INFR(2021)2147), které bylo zahájeno v roce 2021, se týká souladu po uplynutí konečného termínu 31. prosince 2015. Tento případ, který komise nyní předkládá Soudnímu dvoru, se vztahuje k povinnostem platným k termínům stanoveným v Přístupové smlouvě.

Slovensko provedlo určité kroky ke splnění požadavků, například přivedlo některá města do souladu prostřednictvím fondů EU. Přesto, jak uvedla komise, primární odpovědnost za dodržování direktivy nese národní úřady, a i když Slovensko využilo významné financování z evropských programů pro čištění městských odpadních vod, problém zůstává nevyřešený.

TZ

Zdroj: eGOVERNMENT.NEWS  

​ 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS