Jen v loňském roce spotřebovaly GPU více energie než 1,3 milionu domácností. Dojde nám elektřina pro naši budoucnost založenou na datech?
Dnešní nejvýkonnější nové grafické procesory datových center pro pracovní zátěže umělé inteligence mohou spotřebovávat až 700 wattů na kus. Při 61% ročním využití by to představovalo přibližně 3 740 520 Wh nebo 3,74 MWh ročně na GPU, což vyvolává obavy o dostupnost napájení a dopady na životní prostředí, zejména když se podíváme na celkový počet GPU prodaných jen v loňském roce.
Nvidia v loňském roce prodala 3,76 milionu GPU pro datová centra, což představuje 98 % trhu. Připočteme-li zbývající 2 % od Intelu, AMD a dalších hráčů, bude to znamenat více než 3 836 000 GPU dodaných na datové servery v roce 2023.
Vynásobte toto číslo celkovým počtem dodaných GPU datovým centrům v loňském roce a dostanete 14 348,63 GWh elektřiny spotřebované za rok. Abychom to uvedli do kontextu, průměrná americká domácnost spotřebuje 10 791 kWh ročně, což znamená, že GPU datových center prodaných jen v loňském roce spotřebují stejné množství energie, jako ročně spotřebuje 1,3 milionu domácností. Pokud se na to podíváme na státní úrovni, Kalifornská energetická komise uvedla, že stát v roce 2022 vyrobil 203 257 GWh, což znamená, že GPU datových center spotřebovávají asi 7 % roční produkce státu.
Měli byste si však také uvědomit, že se jedná pouze o GPU v datových center. Data zde nezahrnují procesory, chladicí systémy a další vybavení, které datová centra potřebují ke správnému fungování. Například většina RTX 4090 doporučuje minimálně 850wattový napájecí zdroj, přičemž některé vyžadují 1 000 nebo dokonce 1 200 wattů. Pokud budeme vycházet z minima, servery a datová centra postavená v loňském roce vyžadují více než 25 GWh ročně. Tato čísla nezahrnují ani datová centra z roku 2022 a starší a neberou v úvahu mnoho dalších, které budou letos spuštěna.
Průmysloví analytici odhadují, že trh s GPU datových center poroste do roku 2028 meziročně o 34,6 %, což znamená, že v nadcházejících letech pravděpodobně uvidíme mnohem více GPU datových center. Kromě toho se očekává, že příští generace GPU s umělou inteligencí od Nvidie bude odebírat více energie než současný 700wattový H100. I když si počítače v datových centrech v nadcházejících letech udrží svou spotřebu energie (což se nestane), poptávka po energii pro datová centra by měla růst úměrně s růstem trhu.
Tento bezprecedentní nárůst datových center vyvolává obavy o naši energetickou infrastrukturu. Americká vláda již ve skutečnosti jedná s technologickými společnostmi o jejich požadavcích na elektřinu pro umělou inteligenci, zejména proto, že tato nová datová centra by mohla vyvinout nepřiměřený tlak na síť. Zakladatel společnosti Meta Mark Zuckerberg dokonce říká, že nedostatek energie omezí růst umělé inteligence, zejména proto, že celosvětová výroba energie v posledním desetiletí rostla pouze o 2,5 % ročně.
Technologické společnosti však nejsou k této problematice slepé. Microsoft, tradičně softwarová společnost, se dokonce snaží investovat do malých modulárních jaderných reaktorů pro svá datová centra. To je obzvláště důležité, protože se spojila se společností OpenAI na vybudování superpočítače s umělou inteligencí v hodnotě 100 miliard dolarů, což bude rozhodně vyžadovat spoustu energie.
Vzestup umělé inteligence v naší společnosti založené na datech znamená, že potřebujeme hodně elektřiny, abychom poháněli naši výpočetní techniku. Kromě toho nesmíme zapomenout na další chystané technologie, které také potřebují hodně šťávy, jako jsou elektromobily. Pokud nenajdeme způsob, jak vyvinout čipy (a motory), které budou dodávat více výkonu a zároveň spotřebovávat méně energie, budeme pravděpodobně muset budovat další zařízení na výrobu energie a modernizovat podpůrnou infrastrukturu, abychom ji mohli dodávat tam, kde je to potřeba.
Zdroj: tomshardware.com
Zdroj: DATACENTER NETWORK NEWS
Zdroj: ICT NETWORK NEWS