Společnost BlackBerry Limited zveřejnila svou nejnovější čtvrtletní zprávu o globálních kybernetických hrozbách Global Threat Intelligence Report, která odhaluje 70procentní nárůst nového malwaru zaznamenaného systémy kybernetické bezpečnosti společnosti BlackBerry na bázi umělé inteligence. Při frekvenci 26 kybernetických útoků za minutu to poukazuje na diverzifikaci nástrojů a útoků ze strany aktérů hrozeb a jejich zaměření na vysoce riziková nebo finančně lukrativní odvětví.
„Aktéři hrozeb pracují na rozšíření rozsahu a objemu kybernetických útoků intenzivněji než kdykoli dříve,” uvedl viceprezident pro výzkum a sledování hrozeb ve společnosti BlackBerry Ismael Valenzuela. „Rostoucí počet nových útoků zaměřených na státy a průmyslová odvětví je důkazem dopadu makroekonomického klimatu na kybernetickou bezpečnost. Nicméně jakkoli počet a rozmanitost hrozeb roste, roste i naše schopnost se proti nim bránit pomocí pokročilých technologií, které útoky dokážou předvídat a zabránit jim.”
K nejdůležitějším bodům aktuální zprávy BlackBerry Global Threat Intelligence Report, která pokrývá tříměsíční období od června do srpna, patří následující:
Počet kybernetických útoků za minutu dále roste. Společnost BlackBerry zastavila více než 3,3 milionu útoků, což odpovídá přibližně 26 útokům a 2,9 unikátnímu vzorku malwaru za minutu.
Nejčastějšími cíli jsou finance a zdravotnictví. Nejčastěji napadaným odvětvím v tomto čtvrtletí byl finanční sektor, na druhém místě se umístily zdravotnické instituce. Hlavním cílem ničivých nebo ziskových útoků jsou tato odvětví díky vysoké hodnotě dat a možnosti narušit nepostradatelné základní služby.
Ransomwarové skupiny zavedly jako standardní praxi dvojité vydírání. Organizace po celém světě zlepšují své strategie zálohování dat. Jako odpověď sahají ransomwarové skupiny LockBit, Cl0p, Cuba, a ALPHV stále častěji k „pojistce” dvojitého vydírání.
Nejvyšší nárůst útoků ve veřejném sektoru zasáhl Austrálii a Spojené státy. Austrálie a USA zaznamenaly v tomto čtvrtletí o 50 procent více útoků na veřejný sektor. Největšímu celkovému počtu kybernetických útoků zabránila AI technologie BlackBerry Cylance® ve Spojených státech, dále v Kanadě, Japonsku, Peru a Indii. Nejvíce unikátního malwaru bylo zaznamenáno ve Spojených státech, dále v Japonsku, Jižní Koreji, Indii a Kanadě.
TZ
Zdroj: IT SECURITY NETWORK NEWS
Zdroj: ICT NETWORK NEWS