Analýza: Růst cen starších nemovitostí v ČR pokračuje

Starší byty a domy v České republice v průběhu třetího čtvrtletí zaznamenaly další zdražení. Za tímto trendem stojí mimo jiné rostoucí zájem o hypotéky, které jsou nyní dostupnější. Ceny bytů se v porovnání se stejným obdobím loňského roku zvýšily průměrně o 11 %, oproti druhému čtvrtletí letošního roku pak o 5 %. Zajímavé je, že ceny bytů rostly rychleji v regionech než v tradičně žádaných lokalitách. Srovnatelným tempem rostlo i nájemné. Rodinné domy si oproti třetímu čtvrtletí 2023 připsaly 10 % a oproti minulému čtvrtletí 1 %. Tyto údaje pocházejí z analýzy realitní platformy Bezrealitky.cz, kterou má ČTK k dispozici.

V Praze se průměrná cena starších bytů oproti druhému čtvrtletí zvýšila o 1 % a v porovnání s létem 2023 o 9 %, což představuje zhruba 128 000 Kč za metr čtvereční. Analýza ukazuje, že za stejnou cenu se v hlavním městě prodávaly i byty v novostavbách. Ve Středočeském kraji byty mezičtvrtletně zdražily o 6 % a meziročně o 9 %, čímž poprvé v historii překročily hranici 80 000 Kč za metr čtvereční. V Brně se cena za metr čtvereční vyšplhala na přibližně 94 000 Kč, což je o 9 % více než v předchozím čtvrtletí a o téměř 16 % více než před rokem.

Zatímco v Praze, Středočeském kraji a Brně se ceny zvýšily do 10 %, v šesti krajích byl nárůst dvouciferný. Nejvýraznější zdražení, o 20 %, zaznamenal Ústecký kraj, následovaný Libereckým krajem s 18 % a Jihočeským krajem se 17 %. Meziročně pak nejvíce zdražily byty v Moravskoslezském a Jihočeském kraji, a to o více než čtvrtinu. Analýza naznačuje, že prudký růst cen v regionech je spíše důsledkem dohánění slabší poptávky z druhého pololetí.

U rodinných domů byl růst cen patrnější v meziročním srovnání než v porovnání s jarními měsíci. Meziročně ceny domů klesly pouze v Ústeckém kraji a na Vysočině, a to v obou případech o 2 %. Naopak v Pardubickém a Olomouckém kraji domy meziročně zdražily o třetinu a v Moravskoslezském a Plzeňském kraji o čtvrtinu.

Také růst nájemného byl ve třetím čtvrtletí ovlivněn vysokou poptávkou. Obvykle je v létě zájem o pronájmy nižší než v jiných částech roku, letos se však tento sezónní trend neprojevil a nepolevuje ani na začátku posledního čtvrtletí.

„Nájemní cenové mapy se kompletně přepisují. Za pět let se v Praze zvýšila cena průměrného pronájmu 65metrového bytu o více než 6000 korun měsíčně, v Brně je to o 5000 korun, ve Středočeském pak asi o 4300 korun. Celé Česko se tak mílovými kroky přibližuje k západnímu standardu, kde nájem stále častěji tvoří nadpoloviční většinu ve výdajích domácností,“ řekl ředitel Bezrealitky Martin Ponzer.

V Praze aktuálně připadá na jeden byt v nabídce zhruba 73 zájemců. Oproti minulému čtvrtletí se zde ceny zvýšily o 5 % na 386 Kč za metr čtvereční. V Brně, kde je na jeden byt přibližně 35 zájemců, nájemné vzrostlo o 6 % na 301 Kč za metr čtvereční a ve Středočeském kraji o 5 % na 271 Kč za metr čtvereční.

Zdroj: ČTK

Zdroj: eGOVERNMENT.NEWS  

​ 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS