USA zaostávají v okamžitých platbách, FPC navrhuje rychlejší řešení

Klíčem k masovému rozšíření a zjednodušení používání okamžitých plateb nejen ve Spojených státech by mohl být nový sdílený otevřený adresář propojující uživatelské aliasy (jako emaily či telefony) s jejich bankovními účty.

Otevřený adresář proti roztříštěnosti plateb

Americká rada pro rychlejší platby (FPC), sdružující klíčové hráče v platebním styku, představila ve své nové zprávě z dubna 2025 zajímavý a potenciálně přelomový návrh. Ten má pomoci Spojeným státům konečně dohnat výrazný světový náskok v oblasti využívání okamžitých plateb. FPC totiž navrhuje vytvoření a zavedení jednotného, sdíleného a především otevřeného digitálního adresáře.

V tomto adresáři by byly e-mailové adresy a telefonní čísla uživatelů bezpečně a standardizovaně propojeny s jejich konkrétními bankovními účty. Univerzální adresář by podle rady mohl být tím klíčovým chybějícím prvkem. Umožnil by konečně masovou adopci a snadné používání rychlejších platebních systémů napříč celými Spojenými státy.

Současná situace v USA totiž není z hlediska okamžitých plateb ideální. Země v jejich zavádění a především v jejich reálném využívání občany i firmami výrazně zaostává za mnoha jinými státy světa. Jako příklady jsou často uváděny Indie nebo Brazílie, kde jsou okamžité platby již běžnou součástí každodenního života. Ačkoliv ve Spojených státech existují a paralelně fungují hned dva hlavní systémy pro okamžité platby, soukromý systém RTP provozovaný konsorciem velkých bank The Clearing House a novější systém FedNow provozovaný americkou centrální bankou Federal Reserve (spuštěný v roce 2023 a cílící i na menší banky), jejich širší adopce zatím stále vázne.

Jedním z hlavních důvodů této pomalé adopce je podle expertů právě přetrvávající roztříštěnost a chybějící jednoduchá interoperabilita mezi různými bankami a platebními aplikacemi. Populární peer-to-peer (P2P) platební služby jako Venmo (patřící společnosti PayPal) nebo Zelle (provozovaná firmou Early Warning Services vlastněnou bankami) sice velmi úspěšně využívají své vlastní, uzavřené adresáře aliasů pro snadné posílání peněz mezi svými uživateli.

Systémy ale nejsou vzájemně propojené a nepodporují širší spektrum platebních případů, jako je například jednoduché placení faktur nebo účtů napříč různými platformami. Spotřebitel tak například nemůže snadno zaplatit fakturu firmě, která pro příjem plateb využívá jiný systém, než který on sám preferuje pro odesílání.

Navrhovaný otevřený a sdílený adresář by fungoval na zcela jiném principu. Byl by totiž technologicky neutrální a dostupný pro jakékoli platební řešení nebo finanční instituci, která by se k němu připojila a splnila stanovené podmínky. Využíval by společné, předem definované technické standardy a metody pro registraci a vyhledávání. Umožnil by velmi jednoduše a bezpečně asociovat uživatelský alias.

Obrázek: Pexels

Zdroj: paymentsdive.com

Zdroj: B2B NETWORK NEWS