AI v telefonech či tabletech je budoucnost práce, navzdory výzvám v implementaci

Nástup hybridních pracovních modelů a příchod digitálně velmi zdatné Generace Z do firem vytváří silný tlak na moderní mobilní IT strategie. Stále více se proto počítá s masivním využitím umělé inteligence přímo v telefonech a tabletech zaměstnanců.

Výzvy a přínosy mobilní AI ve firmách

Ačkoliv potenciál umělé inteligence pro zásadní transformaci firemních procesů a zvýšení produktivity je dnes již všeobecně uznávaný, mnoho podniků stále váhá s jejím strategickým a plošným nasazením na mobilní zařízení svých zaměstnanců. Široké využití zejména pokročilé generativní AI je totiž stále v relativně rané fázi adopce. Mnoho organizací si tak není zcela jisto, jak tyto nové a výkonné nástroje bezpečně, efektivně a především strategicky správně implementovat do svých mobilních strategií.

Technologie a nejlepší postupy se totiž v oblasti AI neustále a velmi rychle vyvíjejí. Vnímaná technická složitost a také nemalé počáteční náklady na integraci AI do stávající, často již zastaralé IT infrastruktury, tak logicky odrazují mnohá IT oddělení od rychlých kroků. Stejně tak v mnoha firmách panují stále značné a oprávněné obavy ohledně zajištění ochrany citlivých podnikových dat a soukromí zaměstnanců při používání externích AI nástrojů.

Obavy jsou zvláště silné v přísně regulovaných odvětvích, jako je například zdravotnictví nebo finanční služby, kde je nutné dodržovat striktní požadavky. K určitému váhání pak přispívá i přetrvávající skepticismus některých manažerů ohledně skutečných, měřitelných a rychlých přínosů implementace AI. Panuje také nejistota ohledně jejího dlouhodobého dopadu na zaměstnance a celkovou firemní dynamiku.

Navzdory všem těmto existujícím a legitimním překážkám a obavám však existují i velmi silné trendy a faktory, které firmy k rychlejší adopci mobilní AI neúprosně tlačí. Jak ve svém komentáři zdůrazňuje Brad Haczynski, viceprezident divize mobilního B2B ve společnosti Samsung Electronics America, jedním z hlavních a nejdůležitějších motorů této změny je masivní a zřejmě již nezvratný nástup hybridních a plně vzdálených pracovních modelů. Ty jsou dnes běžnou realitou napříč většinou odvětví. Vyžadují od firem mnohem flexibilnější, mobilní IT strategie, které jsou zaměřené na podporu produktivity a zajištění bezpečnosti zaměstnanců pracujících odkudkoli.

Dalším klíčovým faktorem je pak rychle rostoucí počet zaměstnanců z tzv. Generace Z (lidé narození zhruba od poloviny 90. let). Tito digitální domorodci jsou od mládí zvyklí spoléhat se primárně na svá mobilní zařízení. Očekávají proto od svých zaměstnavatelů moderní, intuitivní a stále více právě i AI poháněné pracovní nástroje a aplikace. Mobilní telefony a tablety se tak pro tuto nastupující generaci stávají hlavními a preferovanými přístupovými body k pracovním informacím, komunikaci i firemním aplikacím. Firmy, které chtějí tyto mladé talenty získat a udržet, musí na tento trend a jejich očekávání aktivně reagovat.

Zdroj: spiceworks.com

Obrázek: pexels.com

Zdroj: B2B NETWORK NEWS