Google čelí hrozbě rozdělení v USA, navzdory rekordním ziskům z AI

Budoucnost internetového giganta Google ve Spojených státech je i přes skvělé finanční výsledky velmi nejistá. Firma totiž čelí vážným antitrustovým hrozbám hned na dvou frontách. Americké ministerstvo spravedlnosti (DOJ) požaduje u soudu nařídit odprodej populárního prohlížeče Chrome. Jiný soud navíc nedávno rozhodl, že Google má nelegální monopol v oblasti klíčových reklamních technologií.

Regulační kleště se utahují kolem Googlu

Technologický gigant Google se ve své domovině, Spojených státech, ocitá pod stále sílícím regulačním a soudním tlakem. Firma aktuálně čelí dvěma zásadním případům. Jejich potenciální negativní důsledky by mohly v budoucnu dramaticky změnit její strukturu, podnikání a celkové postavení na trhu. Americké ministerstvo spravedlnosti (DOJ) i federální soudci totiž zaujímají vůči některým dlouholetým obchodním praktikám Googlu stále tvrdší a nesmlouvavější postoj. Budoucnost firmy je tak i přes její současnou obrovskou finanční sílu a technologickou dominanci velmi nejistá.

První vážná rána pro Google přišla tento měsíc. Federální soudkyně Leonie Brinkema rozhodla v dlouholetém a složitém sporu. Ten se týkal klíčového trhu s online reklamními technologiemi. Soudkyně shledala, že společnost Google si zde díky sérii anti-konkurenčních kroků vybudovala nelegální monopol. Konkrétně jde o software a nástroje, které používají vydavatelé webových stránek pro efektivní správu a prodej reklamního prostoru na svých stránkách v rámci tzv. otevřeného webu.

Rozsudek přitom míří přímo na samé srdce a finanční motor obchodního modelu Googlu. Právě online reklama totiž generuje drtivou většinu jeho obrovských příjmů. Z těchto příjmů pak firma financuje vývoj a provoz většiny svých populárních a často bezplatně poskytovaných online služeb, jako jsou například Mapy, Gmail nebo samotné Vyhledávání.

Druhý velký antitrustový případ se týká již dříve potvrzeného nelegálního monopolu společnosti Google na trhu s online vyhledáváním. Soudce Amit Metha již loni v rozhodnutí konstatoval, že si Google tento monopol udržoval nezákonnými praktikami. Šlo především o masivní platby a exkluzivní dohody s výrobci zařízení a prohlížečů (jako Apple či Samsung).

Ty zajišťovaly, že vyhledávač Google byl nastaven jako výchozí a často i jediná volba pro uživatele. Případ se nyní nachází ve fázi hledání tzv. nápravných opatření. Zde americké ministerstvo spravedlnosti prosazuje velmi radikální a pro Google potenciálně devastující krok. Naléhá na soudce Methu, aby nařídil Googlu povinný odprodej jeho důležitého webového prohlížeče Chrome. DOJ přitom argumentuje tím, že pokud se tak nestane, společnost Google díky nebezpečnému propojení svého dominantního vyhledávání, prohlížeče Chrome a rychle se rozvíjející umělé inteligence zcela ovládne internet na další dekádu.

Paradoxně, tyto vážné existenční hrozby pro Google přicházejí v době, kdy se jeho mateřské společnosti Alphabet finančně daří naprosto skvěle. Firma ve čtvrtek oznámila své finanční výsledky za první čtvrtletí roku 2025. Ty výrazně překonaly očekávání analytiků. Čistý zisk dosáhl působivých 34,5 miliardy amerických dolarů.

Obrázek: Pexels

Zdroj: digitaljournal.com

Zdroj: B2B NETWORK NEWS