Microsoft čelí ve Velké Británii právnímu sporu kvůli obviněním, že jeho licenční praktiky nespravedlivě zvyšují náklady pro firmy, které využívají konkurenční poskytovatele cloudu, jako jsou Amazon, Google a Alibaba.
Podle agentury Reuters byla žaloba podána právničkou specializující se na hospodářskou konkurenci, Marií Luisou Stasi, u Tribunálu pro odvolání v oblasti hospodářské konkurence. Tato žaloba by mohla znamenat, že britské firmy budou společně požadovat odškodnění přesahující 1 miliardu liber (1,27 miliardy dolarů).
Stasi tvrdí, že Microsoft penalizuje britské firmy za využívání konkurenčních cloudových služeb tím, že jim účtuje vyšší poplatky za software Windows Server. Tvrdí, že tyto praktiky mají za cíl přimět zákazníky k přechodu na platformu Microsoft Azure, čímž se snižuje konkurence v oblasti cloud computingu.
Tato právní akce přichází v době, kdy britský Úřad pro hospodářskou konkurenci a trhy (CMA) vyšetřuje trh cloud computingu v zemi. Vyšetřování zaměřené na lídry trhu, jako jsou Amazon AWS, Microsoft Azure a Google Cloud, by mělo brzy přinést další výsledky. Licenční podmínky Microsoftu pro produkty, jako jsou Windows Server a Microsoft 365, jsou pod drobnohledem.
V roce 2020 Microsoft zavedl nové licenční poplatky za provozování svého softwaru na hlavních cloudových platformách. Kritici tvrdí, že tyto změny motivují zákazníky k upřednostňování Azure. Podle údajů CMA získal Microsoft od zavedení těchto poplatků více zákazníků než jeho konkurenti.
Na druhé straně Atlantiku zahájila americká Federální obchodní komise (FTC) antimonopolní vyšetřování licenčních praktik Microsoftu v oblasti cloud computingu. Podle obvinění společnost využívá restriktivní licenční podmínky, aby zabránila zákazníkům přecházet ke konkurenčním platformám.
Microsoft čelil podobným výzvám i v kontinentální Evropě a Irsku. Začátkem tohoto roku společnost urovnala antimonopolní stížnost s organizací Cloud Infrastructure Service Providers in Europe (CISPE) za 20 milionů eur (21 milionů dolarů) a souhlasila se sjednocením cen mezi menšími cloudovými firmami a Azure. Google však podal novou stížnost k Evropské komisi, v níž obvinil Microsoft z využívání licenčních podmínek k uzamčení zákazníků v ekosystému Azure.
Zdroj: Cloudcomputing.com
Zdroj: CLOUD & BACKUP NETWORK NEWS
Zdroj: ICT NETWORK NEWS