Krok k širšímu využití autonomních technologií na našich silnicích

Ministerstvo dopravy spolu se Sdružením automobilového průmyslu a Svazem dovozců automobilů připravilo novelu zákonů, která umožní maximální využití současných technických možností automobilů dostupných v České republice a Evropské unii. Tato změna zákonů bude projednána v Poslanecké sněmovně. Hlavní body legislativních úprav byly představeny na odborné konferenci pořádané ve společnosti Valeo, významného hráče v oblasti vývoje technologií pro autonomní vozidla.

„Připravovanou novinkou chceme umožnit provoz schválených automatizovaných vozidel na území ČR, která svými technologiemi výrazně zvýší řidičský komfort a bezpečnost na našich silnicích,” uvedl ministr dopravy Martin Kupka.

Automatizované vozidlo je schopné díky pokročilým systémům jezdit autonomně za stanovených podmínek, jako je popojíždění v nízké rychlosti v kolonách nebo na dálnicích. V aktivovaném autonomním režimu vozidlo nevyžaduje pozornost řidiče, což odpovídá konceptu „nohy mimo pedály, ruce v klíně, oči mimo silnici, mozek v pohotovosti“. Tento režim nabízí vyšší stupeň autonomie než částečná automatizace dostupná na trhu, kde řidič musí stále plně soustředit na řízení.

„Návrh nejenže přináší na české silnice nejmodernější technologie z oblasti autonomní mobility, ale současně dále rozvíjí konkurenceschopnost firem českého autoprůmyslu, které se vývoji a výrobě těchto technologií věnují,” dodal Zdeněk Petzl, výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu.

Technologie, pro které je nyní připravován legislativní rámec, vycházejí z již známých asistentů řízení, jako jsou adaptivní tempomat nebo hlídání jízdních pruhů. Na rozdíl od těchto asistentů plně systémy automatizovaného řízení přebírají odpovědnost za řízení vozidla, což umožňuje řidičům během jízdy na vybraných úsecích předat řízení vozidlu a nezabývat se samotným řízením.

„Česká republika umožní využívat již dostupné systémy nových vozidel obdobně, jako je to například v Německu. Velice vítáme, že Ministerstvo dopravy takto výrazně legislativně podpořilo nový technologický vývoj,” uvedl Josef Pokorný, tajemník Svazu dovozců automobilů.

Vozidlo samo sleduje podmínky pro převzetí řízení a na displeji vizuálně informuje řidiče o připravenosti převzít kontrolu. Řidič se poté rozhodne, zda řízení předá například stisknutím tlačítka na volantu, nebo zda bude pokračovat v řízení sám. Pokud se rozhodne řízení nepředat, zůstanou aktivní bezpečnostní a asistenční systémy, jako je hlídání mrtvých úhlů, v provozu.

„Hlavními přínosy automatizovaných vozidel a výhledově plně automatizovaných vozidel je zvýšení bezpečnosti provozu a jeho plynulosti,” uvedla Tereza Čížková z Odboru kosmických aktivit a nových technologií Ministerstva dopravy.

Tato technologická evoluce je založena na přísných a bezpečných mezinárodních regulacích. Vozidla, na která se tato právní úprava vztahuje, jsou schvalována podle celoevropských homologačních předpisů. Aktuální novela zákonů se zaměřuje zejména na odpovědnost a povinnosti řidiče při řízení vozidla v autonomním režimu.

„Návrhu předcházela podrobná diskuse se zástupci autoprůmyslu, pojišťoven i Policií ČR,” zdůraznil Stanislav Dvořák, ředitel Odboru agend řidičů Ministerstva dopravy.

Legislativní změny zahrnují:

– Rozšíření definice „řidiče“ na osobu, která převádí řízení vozidla a dohlíží na něj.

– Odpovědnost řidiče při autonomní jízdě se přenáší na vozidlo v rámci homologačních předpisů.

– Nová povinnost řidiče převzít řízení na pokyn vozidla.

– Uložení povinnosti řidiče umožnit kontrolním orgánům přístup k vozidlu pro získání dat ze systému.

– Rozšíření registru silničních vozidel o informaci, zda vozidlo bylo schváleno jako automatizované.

TZ

Zdroj: eGOVERNMENT.NEWS  

​ 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS