Jak vypadá nová metodika Ministerstva zdravotnictví týkající se zadávání veřejných zakázek malého rozsahu?

Ministerstvo zdravotnictví v srpnu 2024 vydalo novou metodiku pro zadávání veřejných zakázek malého rozsahu pro poskytovatele zdravotních služeb řízených ministerstvem. Dokument nastavuje vhodné a poměrně flexibilní postupy, ale není příliš pokrokový ohledně transparentnosti a odpovědnosti zejména u přímých zadání. Transparency International ČR (TI) přináší analýzu metodického pokynu, ve které identifikuje silná a slabá místa tohoto dokumentu.

Státem či samosprávami vlastněné nemocnice musí při nákupech postupovat podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Konkrétní postupy ale není nutné uplatňovat u tzv. veřejných zakázek malého rozsahu (VZMR), kdy se pořizují zboží či služby do 2 milionů korun, případně stavby do 6 milionů korun.

U malých zakázek sice zákon vyžaduje pouze dodržování základních zásad transparentnosti a přiměřenosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace a tam, kde to dává smysl, zásadu sociálně a environmentálně odpovědného zadávání.

Zadavatelé běžně přijímají metodiky pro zakázky malého rozsahu, které upřesňují pravidla v oblasti, do níž nezasahuje zákon a kde není dána pravomoc dohledového úřadu postupy přezkoumávat vyjma podezření na účelové dělení veřejných zakázek tak, aby spadly pod hranici stanovenou zákonem.

Krok správným směrem

Ministerstvo zdravotnictví vydalo ve svém věstníku na konci srpna 2024 metodický pokyn pro zadávání VZMR pro poskytovatele zdravotních služeb v přímé působnosti ministerstva.

Metodika je správným krokem ke zlepšení veřejného zadávání v organizacích přímo řízených Ministerstvem zdravotnictví, případně dalších veřejných zadavatelů, kteří se jí mají řídit.

Nová metodika odpovídajícím způsobem snižuje nároky na formality při konání soutěží o nejlepší nabídku, a rozvolňuje pravidla tam, kde lpění na soutěžení nemá daný přínos.

Tyto posuny k flexibilnímu zadávání ale nevyvažuje tím, že by dostatečným způsobem pracovala s posílením odpovědnosti za učiněná rozhodnutí a transparentnosti zakázek malého rozsahu, což je významným kontrolním mechanismem u postupů, kde je institucionální dohled omezen.

V metodice je dán značný prostor a důraz na přípravu výběrového řízení, což je pozitivním prvkem. Přestože mohou popsané postupy často působit samozřejmě, v praxi mohou být po nějaké době opomíjeny.

Přínosnou je především část vymezující základní obchodní podmínky, které by v rámci smluvního vztahu s dodavatelem měly být podchyceny (článek 3.6 vymezuje potřebu jednoznačné definice předmětu plnění, dodací lhůty, platebních podmínek, definice sankcí, vymezení doby trvání smlouvy, odpovědnost za vady nebo pravidla pro ukončení smlouvy).

Typy výběrových řízení

Pravděpodobně nejvíce pozornosti v rámci metodiky bude přitahovat rozdělení na různé typy výběrových řízení.

Kromě uvedených postupů je možné i u VZMR určit, že se použije přímo zákon a postupuje se v běžném zadávacím řízení, které přináší největší nároky na vedení řízení, což u malých zakázek ve většině případů bude spojeno s příliš náročnou administrativou.

Zjednodušení přináší právě postupy podrobněji popsané v metodice. Čím nižší částka, tím spíše jsou přípustné postupy, které nepřináší v podstatě žádnou soutěž o nejlepší nabídku – přímá zadání (oddíl 4.1).

Více zde: transparency.cz

Zdroj: eGOVERNMENT.NEWS  

​ 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS