Jediným významným polovodičovým aktivem ve Vietnamu je montážní a testovací závod společnosti Intel. Společnost však plánuje, že se do roku 2050 stane významným světovým hráčem v polovodičovém průmyslu. Strategie premiéra Pham Minha, o níž informuje TrendForce, stanoví konkrétní cíle, podrobné časové plány a realizovatelné kroky, které mají podpořit růst odvětví a zajistit jeho dlouhodobou udržitelnost.
Vietnamská strategie, která byla přijata rozhodnutím premiéra č. 1018/QD-TTg, je poměrně komplexní a je postavena na pěti hlavních cílech: navrhování specializovaných čipů, podpora růstu elektronického odvětví (které bude využívat čipy vyvinuté a vyrobené ve Vietnamu i jinde), vytváření kvalifikované pracovní síly, přilákání investic a realizace dalších příslušných iniciativ na podporu tohoto odvětví. Obecné cíle do roku 2050 zahrnují tři výrobní závody na výrobu polovodičů, 20 balicích a testovacích zařízení a vytvoření stovek místních návrhářů čipů.
Fáze 1: Připravit půdu pro budoucí růst s jednou továrnou a 50 000 inženýry.
Během fáze 1 (2024-2030) je kladen důraz na využití silných stránek Vietnamu k přilákání přímých zahraničních investic a vytvoření klíčových kompetencí v oblasti výzkumu, návrhu, výroby a testování polovodičů. Do konce této fáze chce země zřídit nejméně 100 konstrukčních společností, jednu malou továrnu na polovodiče a deset balicích a testovacích zařízení.
Společnost plánuje dosáhnout tržeb z výroby polovodičů ve výši více než 25 miliard dolarů a zaměstnat více než 50 000 inženýrů a absolventů vysokých škol. Také Vietnam očekává, že do roku 2030 překročí tržby jeho elektronického průmyslu 225 miliard dolarů, což pravděpodobně zahrnuje výstavbu dalších montážních zařízení pro elektroniku vedle těch dnešních.
Fáze 2: Další dvě továrny a 100 000 inženýrů.
Strategie Vietnamu pro rozvoj polovodičového a elektronického odvětví v rámci plánu fáze 2 (2030-2040), který počítá s 50 000 inženýry a absolventy vysokých škol, zahrnuje kombinaci soběstačnosti s přímými zahraničními investicemi. Země chce upevnit svou pozici polovodičového centra založením nejméně 200 firem zabývajících se návrhem čipů, vybudováním dvou továren a 15 zařízení na balení a testování.
Klíčovým prvkem této fáze je rozvoj lidských zdrojů. Vietnam má v úmyslu vychovat vysoce kvalifikovanou pracovní sílu v oboru polovodičů, jejíž počet se do roku 2040 zvýší z 50 000 na více než 100 000 kvalifikovaných odborníků.
Plán předpokládá, že tržby polovodičového průmyslu přesáhnou 50 miliard dolarů ročně s 15-20% dopadem na přidanou hodnotu. Očekává se, že roční příjmy elektronického průmyslu dosáhnou více než 485 miliard dolarů a přispějí 15-20 % přidané hodnoty.
Fáze 3: další tři továrny a 300 konstrukčních firem.
Během fáze 3 (2040-2050) hodlá Vietnam založit nejméně 300 návrhářských firem, vybudovat tři závody na výrobu polovodičů a 20 balicích a testovacích zařízení. S 600 firmami zabývajícími se návrhem čipů se chce Vietnam stát vedoucí zemí v oblasti výzkumu a vývoje polovodičů.
Cílové příjmy Vietnamu pro fázi 3 jsou stanoveny na více než 100 miliard dolarů při současném zvýšení soběstačnosti. Vedle těchto cílů strategie předpokládá, že vietnamský elektronický průmysl do roku 2050 překročí roční tržby ve výši 1 bilionu dolarů. Tato fáze by měla přinést významný příspěvek k ekonomice země s přidanou hodnotou, přičemž cíle se v různých fázích plánu pohybují od 10 % do 25 %.
Ačkoli Vietnam není obvykle spojován s výrobou čipů, společnost Intel vyniká svým významným testovacím a montážním závodem poblíž Ho Či Minova Města, který je pro globální operace společnosti Intel klíčový. Kromě toho ve Vietnamu působí řada společností zabývajících se montáží elektroniky. Společnosti jako Samsung Electronics, Intel, ASE, Amkor, Texas Instruments, NXP, ON Semiconductor, Qualcomm, Renesas Electronics, Marvell, Infineon a Synopsys již v zemi významně investovaly, což dokazuje jejich důvěru v rostoucí potenciál Vietnamu. Důvěru ve Vietnam vyjádřila v loňském roce i společnost Nvidia.
Ambiciózním cílům Vietnamu však stojí v cestě několik problémů, včetně problémů s dodávkami energie, nízkých mezd a nedostatků v technologické infrastruktuře. Odstranění těchto překážek bude mít zásadní význam pro realizaci vize země v oblasti polovodičů.
Zdroj: tomshardware.com
Zdroj: DATACENTER NETWORK NEWS
Zdroj: ICT NETWORK NEWS