Praktičtí lékaři mohou po zrušení preskripčního omezení předepisovat více léků s úhradou ze zdravotního pojištění

Ministerstvo zdravotnictví od 1. července změnilo pravidla pro předepisování léků praktickými lékaři v případě preskripčního omezení u tzv. „L” léků. Na základě vyhlášky mohou nově praktičtí lékaři předepsat k úhradě ze zdravotního pojištění i léky, které na ně dříve musel písemně delegovat ambulantní specialista. To platí za podmínky, že v souhrnu údajů o přípravku není jejich předepisování nebo použití omezeno na konkrétního lékaře s příslušnou specializovanou způsobilostí či nejsou stanoveny jiné požadavky podmiňující předepisování nebo použití léčivého přípravku. Pravidla mají implementovaná rovněž zdravotní pojišťovny i Státní ústav pro kontrolu léčiv. Návrh novely vyhlášky byl v průběhu přípravy i její finalizace konzultován také se zástupci praktických lékařů a následně prošel standardním legislativním procesem.

„Pacienti s chronickým onemocněním už nemusí pokaždé žádat o recept svého specialistu. U některých diagnóz mohou nyní jejich léky předepisovat i praktičtí lékaři. Jde o například o léčiva na cukrovku, astma nebo kardiovaskulární nemoci a kožní, oční či urologické problémy. Šetříme tím čas pacientům a ulevujeme ambulantním specialistům,” řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

V rámci přípravy novely vyhlášky i legislativního procesu byly konzultovány mj. i Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně, Česká lékařská komora, Česká lékárnická komora, Sdružení ambulantních specialistů a další relevantní místa.

Pacientům novinka pomůže například ve chvíli, kdy konkrétní lék dlouhodobě užívají a ve chvíli, kdy potřebují předepsat další balení pro pokračování v léčbě, není možné získat předpis od ambulantního specialisty. Možné ale je i to, aby praktický lékař v odůvodněných případech sám zahájil léčbu takovým léčivým přípravkem. Dosud platilo, že byly tyto léky hrazeny ze zdravotního pojištění jen v případě, že je pacientovi předepsal lékař s konkrétní specializací nebo muselo existovat právě písemné pověření od lékaře se specializovanou způsobilostí. Toto omezení skončilo 1. července.

„Jde asi o tisícovku léčivých přípravků širokého spektra, například o masti s kortikoidy nebo složitější preparáty na chronickou obstrukční plicní nemoc a astma. O změnu jsme usilovali desítky let. Odvahu uvolnit další léky pro praktické lékaře našel ale až ministr Vlastimil Válek. Děkuji mu za to. Je to benefit jak pro pacienty, tak i pro nás lékaře,” řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

TZ/MZD

Zdroj: eGOVERNMENT.NEWS  

​ 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS