Firmy poptaly v květnu za vyšší odměny vývojáře, ošetřovatelky a instalatéry

AVERIA NEWS Fallback image

[[{“value”:”

Mix profesí, kterým firmy v uplynulém měsíci nabídly vyšší nástupní mzdy, nesouvisel ve většině případů se sezónností. Za nástupní odměnu v průměru vyšší o 19 tisíc korun mohli nastoupit vývojáři, ošetřovatelkám firmy nabídly více o téměř 5 800 korun a například také instalatérům se zvýšily nabízené nástupní mzdy v průměru o 5 300 korun. Vyplývá to z dat pracovního portálu JenPráce.cz, který nabídl v květnu 27 tisíc pracovních pozic.

Dle dat pracovního portálu JenPráce.cz se v květnu posunuly nejvíce nabídky nástupních mezd pro vývojáře. Ti se z dubnových nabídek kolem 48 400 korun mohli dostat v květnu na 67 700 korun. Nabídky nástupních odměn se zvedly v průměru o 8 000 korun i takzvaným koordinátorům a o 6 800 korun odborným pracovníkům. Ošetřovatelkám pak firmy oproti dubnovým 25 700 korun nabízely v květnu 31 500 korun. „Se sezónností souvisí růst nabízených nástupních odměn pro stavební dozor, který poskočil meziměsíčně o téměř 14,5 procent,“ uvedla Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz s tím, že 9 z 10 nárůstů nabízených nástupních mezd se sezónností nesouvisely.

Finanční bonusy a prémie udržely pozici nejčastěji nabízeného benefitu

Finanční bonusy a prémie byly s 9,4 % i v květnu nejnabízenějším zaměstnaneckým benefitem. V 8,9 % pak firmy nabídly dovolenou navíc a zároveň i příspěvek na stravování. Jedním z nových trendů ve firmách je používání AI nástrojů. Firmám se tak i v zaměstnaneckých benefitech otevírá nová možnost pořídit zaměstnancům tyto nástroje třeba pro domácí použití. „Dobrou strategií pro zaměstnavatele je pořídit zaměstnancům placené verze AI nástrojů pro jejich domácí použití, například ChatGPT ve firemní verzi, ať si na ně zaměstnanci co nejvíce zvyknou a jsou s nimi komfortní v práci,“ uvedl Michal Španěl, AI ambasador JenPráce.cz.

Dělnické profese tvořily 6,8 procent celkové nabídky

V květnu připadlo 6,8 % nabídek na dělnické profese, 3,8 % na prodavače/prodavačku a operátory výroby, 3,3 % na obsluhu strojů a 2,7 % na administrativní pozice. V květnu stačilo u 26,3 % nabízených pozic základní vzdělání. 36,7 % pozic požadovalo odborné vyučení bez maturity, 32,1 % středoškolské nebo odborné s maturitou a jen zbývajících necelých 5 procent pozic vyžadovala vzdělání na úrovní VOŠ, bakalářského či magisterského studia.

Praha nabídla 18,1 procent veškeré práce

Nejvíce pracovních nabídek připadlo v květnu tradičně na Prahu, a to 18,1 %. Na druhém místě byl Jihomoravský kraj s 12,3 % a na třetím Moravskoslezský kraj s 11,6 %. Co se týká brigád, Praha dominovala s 30,3 % nabídek. Jihomoravský kraj pak nabízel 12 % brigád a pomyslné třetí místo připadlo Středočeskému kraji s 11,5 %.

Poměr nabízených brigád v květnu činil 9 procent

Z dat pracovního portálu JenPráce.cz dále vyplývá, že 91 % nabízených pracovních nabídek připadalo v květnu na hlavní pracovní poměr a 9 % na brigády, čili jednorázové nebo krátkodobé výpomocné práce. „S blížící se sezónou pozorujeme postupný nárůst zájmu o brigády, který vrcholí v období května a června. Očekáváme, že podobně jako v minulém roce se objeví dostatečné množství nabídek zaměřených především na obchod a služby, stejně jako na manuální brigády. Pokud jde o počet vypsaných pozic, pozorujeme mírný 5% nárůst ve srovnání s loňským rokem,“ uvedla Anna Kevorkyan.

TZ

Zdroj: JOBS NETWORK NEWS“}]] 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS